5 typov podláh vhodných do garáže
Montované garáže sa väčšinou inštalujú na betónový základ. To ale neznamená, že tak musí podlaha v garáži vyzerať nastálo. Garáž na kľúč si naopak môžete prispôsobiť svojim funkčným aj estetickým požiadavkám práve vhodne zvolenou podlahou, ktorá bude odolná, ľahko udržiavateľná a dlhú životnosť.
Nechajte ju betónovú
Betón je vynikajúci do miest so zvýšenou vlhkosťou a tam, kde sa predpokladá veľká záťaž. Práve preto sa používa ako podklad pod garáž a prípadnú finálnu podlahovú vrstvu. Pokiaľ sa nechcete púšťať do väčších zmien, môžete betón iba natrieť špeciálnou farbou odolnou proti chemikáliám.
Zámková dlažba
Napadlo by vás, že zámková dlažba sa nehodí len na príjazdové cesty, ale bude sa vynímať aj vmontovanej garáži? Je ale dôležité, aby garáž stála na betónových pätkách, nie na základovej doske. Jej výhodou je to, že pozostáva z jednotlivých kociek, takže v prípade poškodenia nemusíte meniť celú podlahu. Škáry sa ale ťažšie čistia.
Epoxidová podlaha
Epoxidové podlahy boli v minulosti hojne využívané v technických miestnostiach a skladoch. Súčasná ponuka ale obsahuje oveľa širšiu škálu farieb a prevedení, a tak si našli cestu aj do iných miestností – napríklad do garáží. Epoxidové podlahy nemajú škáry, čo uľahčuje ich údržbu. Nevýhodou je zložitejšia aplikácia a malá odolnosť voči niektorým chemikáliám.
Gumová podlaha
O niečo jednoduchšia je inštalácia gumovej podlahy, ktorá sa pokladá na betónovú vrstvu a skladá sa z jednotlivých dlaždíc. Tieto podlahy sú pomerne lacné, protišmykové a väčšina bežných chemikálií ich nijako nepoškodí. Medzi ich nevýhody ale patrí to, že prepúšťajú vlhkosť a vzniknuté škáry majú vplyv na údržbu.
Kamenný koberec
Pokiaľ si potrpíte na netradičný dizajn a prírodné materiály a zároveň vám nevadí si za podlahu trochu priplatiť, mohol by vás zaujať kamenný koberec. Tvoria ho v podstate drobné kamienky zaliate živicou. Napriek tomu je kamenný koberec odolný voči chemikáliám a vlhkosti, má dostatočnú nosnosť a vytvorí podlahu bez škár.