Cena čierneho zlata stúpla. Prečo?
V posledných mesiacoch či rokoch sa neustále znižuje vývoz ropy. Krajiny, v ktorých sa čierne zlato nachádza, každým dňom oznamujú, že chcú vývoz ropy znížiť. V mnohých prípadoch išlo o planý poplach, ale teraz sa skutočne jedná o fakt – konkrétne Saudská Arábia sa nechala počuť, že vývoz čierneho zlata obmedzí – značne ho zníži. Samozrejme so znížením ropy dôjde aj na rast cien čierneho zlata.
Na zníženie vývozu ropy by malo dôjsť počas decembra. Vďaka porovnanie vieme, o koľko barelov sa bude vyvážať menej. V porovnaní s novembrom by sa v decembri malo vyvážať zo Saudskej Arábie o pol milióna barelov denne menej.
Aj keď sa táto informácia berie vážne, existuje ešte možnosť, že k tomuto nedôjde. Nie je totiž isté, že či sa podarí presvedčiť všetkých členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu. Na koordinovanom znížení ťažby čierneho zlata sa musia dohodnúť všetci. Dôvodom zníženia ťažby ropy je vraj to, aby bol trh opäť v rovnováhe.
Ceny ropy idú hore
Ak by sa všetci členovia zhodli, je jasné, že dôjde k zvýšeniu ceny ropy. K tomu ostatne došlo už teraz, aj keď zatiaľ nie je jasné, že k zníženiu ťažby ropy dôjde. Z aktuálnych informácií vyplýva, že cena ropy vzrástla o dve percentá, a to už nad 71 dolárov za barel. Takto sa zdražela ropa putujú zo Saudskej Arábie, americká ľahká ropa zdražela o viac ako jeden a pol percenta. Cena sa tak dostala na 61 USD za barel.
Zníži sa ťažba čierneho zlata alebo nie?
Tou hlavnou otázkou je, či sa skutočne všetci členovia postaví za návrh, aby sa ťažba čierneho zlata znížila. Je však potrebné obávať sa najhoršieho, pre návrh sú totiž aj Rusi. Podľa všetkého je nezmyselné, aby Saudská Arábia neustále vyvažovala nižšiu dodávky z Iránu.
Keďže sa práve Rusko a Saudská Arábia radí k najväčším vývozcom ropy na svete, kto vie, ako to dopadne. Na druhú stranu je veľkým vývozcom ropy tiež Amerika, konkrétne Spojené štáty americké, a tá pravdepodobne bude hlasovať proti návrhu.