Základné druhy korenia, ktoré nesmú v kuchyni chýbať
Kuchyňa je miesto, kde sa väčšinou schádza celá rodina. Ženy niečo skvelého uvarí, následne sa usadne k stolu. Aj vďaka tomu, že je kuchyňa najnavštevovanejšie miestnosť v dome, by mala byť plne vybavená. Chýbať by nemali ani rôzne druhy korenia, ktoré sa pri varení skrátka vždy hodí. O korenie možno povedať, že je to neoddeliteľná súčasť každej kuchyne. Hrá hlavnú úlohu hlavne pri dochucovanie rôznych pokrmov, avšak mnohé druhy korenia majú aj skvelý vplyv na ľudský organizmus. Každý druh korenia má svoju špecifickú chuť i špecifickú farbu a vôňu. Aj podľa toho možno jednotlivé druhy rozoznať.
Ponúka sa otázka, ako je korenie staré. Z dostupných informácií možno povedať, že vznik či objavenie korenie siaha až do mladšej doby kamennej, čo vyplýva z archeologických nálezov. Korenie sa hojne používalo hlavne v starom Egypte, prvé písomné známky však pochádza z ďalekej Číny.
V minulosti sa s korením obchodovalo, po stáročia bol tento obchod zdrojom bohatstva a moci. Dnes je korenie dostupné všade, a tak už pre drvivú väčšinu z nás nie je tak vzácne ako v minulosti.
Bez akého korenia sa v kuchyni nezaobídeme?
- Rasca je prvým korením, bez ktorého sa v kuchyni nezaobídeme. Je to jedno z najstarších korení na svete, má horkú, aromatickú chuť a špecifickú vôňu. Pridávame ho nielen do zemiakov, ale aj do mnohých polievok či k mäsu.
- Korenie je niečo, čo nesmie chýbať na žiadnom stole. Často sa s ním pokrmy dochucujú. Korenie možno rozlišovať na biely, zelený a tiež čierne korenie. Existuje okrem iného aj korenie červený. Pridáva sa takmer do všetkých pokrmov.
- Škorica je známa pre svoju nádhernú vôňu, aj keď jej chuť je v prehnanom množstve horkastá. Najčastejšie sa pridáva do rôznych sladkých dezertov, často sa vyskytuje v kombinácii s jabĺčkami a cukrom.
- Klinček je v kuchyni taktiež nepostrádateľný, je známy pre svoju aromatickú vôňu a sladkastú, až trochu horkú chuť. Často sa pridáva do sviečkovej alebo napríklad k zverine.