Triky, ako pôsobiť sebavedome
Chystáte sa zamieriť na konferencii, kde máte prednášku, alebo len chcete presvedčiť svojho šéfa, že práve váš nápad má potenciál a budúcnosť? Či už je to jedno alebo druhé, k úspechu budete potrebovať peknú dávku sebavedomia. Bez sebavedomie to skrátka nejde, musíte tak pôsobiť, inak vám nikto nebude veriť. Ak však vnútri seba cítite, že sebavedomie nie je váš najlepší priateľ, je načase sa naučiť, ako tak pôsobiť, aj keď sa tak necítite. Pár trikov vám môže pomôcť zvládnuť úspešne ako konferenciu alebo prednášku, tak vám pomôžu presvedčiť šéfa o tom, že váš nápad je ten, ktorý firmu dostane do výšin.
Triky, ako pôsobiť sebavedome, však využijete aj inokedy. Hodiť sa môžu pri pracovnom pohovore, tiež pri pracovnom interview alebo napríklad pri schôdzke s dôležitým klientom, ktorého potrebujete dostať na svoju stranu. Osvojte si niekoľko jednoduchých trikov a budete mať vyhraté.
Myslite na postoj svojho tela
Keď máte strach a ste nervózny, máte väčšinou tendenciu sa hrbiť. Lenže s hrbením nebudete pôsobiť práve dvakrát sebavedome. Neustále sa zameriavajte postoj svojho tela. Hlavu hore, chrbát rovný – len tak budete vidieť. Človek s napřímenými chrbtom a vypnutým hrudníkom vždy vyzerá ďaleko sebavedomejšie ako ten, kto sa krčí v rohu miestnosti.
Správna artikulácia je taky dôležitá
Sebavedome vyzerajúci človek pri hovorení neponáhľa a ide mu krásne rozumieť. Artikulácia – v nej spočíva sila prejavu. Nikto hundrúc a zle vznesie neošálil dav tak ako človek, ktorý dobre vyslovuje všetky písmenká a verí každému slovu, ktoré z úst vypúšťa.
Zbytočne nehádžte rukami
Pri nervozite máte tendenciu rukami rôzne hádzať a ošívať sa. Lenže to taky nepôsobí zrovna pekne a sebavedome. Preto minimalizujte pohyby, rukami rozhodne príliš nemávajte a nehádžte. Rovnako tak nervózne nepřešlapujte, ale stojte v pokoji a sebaisto.