Projekt turecké elektrárne mala prevziať česká vítkovická firma
Strojársky holding Vítkovice mal vyriešiť problém s projektom tureckej elektrárne Yunus Emre. To malo prebehnúť formou založenia novej firmy, ktorá potom môže prevziať od spoločnosti Vítkovice Power Engineering, teda VSE, ktorá sa dostala do úpadku. Projekt by bol vyčlenený mimo majetkovú podstatu VSE a potom mal fungovať ďalej mimo túto firmu. Predmetný postup je v súlade s parametrami reorganizácie VSE, ak ich schváli veriteľský výbor.
Ako to vlastne bolo
VSE, ktoré boli pôvodne generálnym dodávateľom elektrárne, sú v súčasnej dobe dcérskou firmou Vítkovíc. Následne štátnej CEB poskytla dostatočný úver, ktorý pokryl celú investíciu tureckej spoločnosti, a celý úver potom tiež poistila štátnej poisťovňa EGAP. Nová výstavba hnedouhoľné elektrárne s názvom Yunus Emre spoločnosti Adularya Enerji Elektrik v Turecku bola tiež jednou z mnohých príčin, ktoré do existenčných problémov práve priviedli VSE.
Problémy s uhlím
Elektráreň sa začala stavať priamo pred piatimi rokmi, ale bohužiaľ doteraz nefunguje. Po krátkom prevádzky bola odstavená kvôli problémom s uhlím z blízkeho bane. Uhlie nezodpovedá kvalite, na ktorú boli stavané kotla elektrárne. Situáciu sťažuje aj fakt, že v vlani po pokuse o puč v Turecku holding Naksan, kam Adularya patrí, skončil v rukách štátu. Zazimovanie elektrárne v súčasnosti hradí vítkovická skupina, aby kvôli klimatickým podmienkam nevznikli na elektrárni dodatočné škody pred dokončením. Ak sa problém nepodarí vyriešiť, môžu náklady, ktoré sú spojené so stavbou elektrárne dopadnúť aj na českej daňovníkov. Náklady by mohli dosiahnuť aj v plnej výške 15 miliárd korún, ktorú poskytla Slovenská exportná banka, ktorý následne poistila spoločnosť EGAP.
Vítkovice Power Engineering
Vítkovice Power Engineering patrili skôr k tým najdôležitejším firmám skupiny Vítkovice Machinery Group. Okrem stavby tejto tureckej elektrárne je dostali do problémov aj situácia na trhoch v energetike a odložené investície hlavných zákazníkov. Veritelia prihlásili pohľadávky za viac ako 74 miliárd korún na súde. Teraz insolvenčný správca uznal len pohľadávky za necelé 4 miliardy korún. Veritelia firme, ktorá má takmer 1000 zamestnancov, teraz povolili reorganizáciu. Vlani skončili v konkurze tiež spoločnosti Vítkovice GEARWORKS a Vítkovice Envi zo skupiny VMG a v insolvenčnom konaní je aj Vítkovice Mechanika. Celá skupina je v počte 20 firiem a má asi 5 500 zamestnancov.