Pozor na elektronické daňové priznanie – pri nedodržaní hrozí pokuta. Koľko?
Keďže je začiatok nového roka, spoločne s ním prichádza aj rôzne vyúčtovanie tržieb, pokút a iného za uplynulý rok. Čo je (pravdepodobne) chvályhodné, je, že EET zažila svoj prvý veľký úspech. Vďaka evidenciu sto devätnástich účteniek prišlo ministerstvo financií s čiastkou, ktorá predčila všetky očakávania. V priemere sa mali tržby reštaurácií a iných podnikov zvýšiť o obyčajnú tretinu, skutočnosť však bola úplne iná. Zaznamenal sa oproti minulému roku nárast o sto percent. Tržby sa teda z desiatich miliárd korún vyšplhali k neuveriteľným dvadsiatich miliardám. Neuveriteľné číslo. Niet sa preto čomu čudovať, že sa kritici značne ozvali.
Čo však stojí za zmienku a čo sa nepovažuje za taký úspech, je výška pokút, ktorá sa minulý rok vybrala kvôli tomu, že podnikatelia nepodali daňové priznanie v elektronickej podobe. Mnoho živnostníkov si však ani neinformovalo, že s finančnou správou majú elektronicky komunikovať.
Kto sa radí medzi tie, čo musí podávať priznania elektronicky, a aká je pokuta, ak sa tak nestane?
Podmienka daňového priznania v elektronickej podobe sa týka každých daňových subjektov. Výnimku tvoria hŕstka fyzických osôb, ktorá nepodniká v odbore advokátskym, ako daňový poradca či insolventné správcu. Im nie je zo zákona zriadená dátová schránka, ak o ňu samozrejme nepožiadajú dobrovoľne.
Ak živnostník, ktorý má túto povinnosť, nepošle daňové priznanie elektronicky, bude mu okamžite uložená pokuta, a to vo výške dvoch tisíc korún. Za minulý rok úrady rozdali podobných pokút trinásť tisíc, čo v prepočte činí dvadsaťšesť miliónov korún.
Ak sa navyše ocitnete v situácii, kedy zaťažujete správu daní, pokuta sa vám môže navýšiť, a to až do neskutočných päťdesiatich tisíc korún. Než teda podáte svoje daňové priznanie, uistite sa, že nepatríte do elektronickej skupiny živnostníkov. Pokuty za prehliadnutie naozaj nestojí.