Jak chybujeme při prodeji nemovitostí?
Predať nehnuteľnosť rozhodne nie je to isté ako predať auto. V tomto ohľade je lepšie pozvať si na pomoc spoľahlivého realitného makléra, ktorý vie, ako sa dané nehnuteľnosti sa svojou cenou na trhu pohybujú, tiež pozná najrôznejšie praktiky, ako reagovať na kupujúci a vie to tiež dotiahnuť do takého štádia, že predáte nehnuteľnosť za oveľa vyššiu cenu. Prečo teda jeho pomocnú ruku nevyužiť? Vyhneme sa aspoň chybám, ktoré s predajom nehnuteľnosti súvisí.
Poďme si spomenúť najčastejšie chyby, ktorých sa pri predaji nehnuteľnosti dopúšťame. Keďže nás mnohokrát stojí nemalé peniaze, vyplatí sa im vyhnúť.
Podcenenie prvého dojmu
Kameňom úrazu býva prvý dojem. Kým na vás nemusí pôsobiť práve najlepšie, na iného pôsobí úplne fantasticky. A ak podceníte prvý dojem, ktorý nehnuteľnosť vyvoláva, prídete si na oveľa menej peňazí.
Lenže ako sa postarať o onen „wow efekt“, ktorý byt alebo dom pri prvej schôdzke s potenciálnym zákazníkom vyvolá? Jednoducho – investujte do nového nábytku, vymaľujte steny, upracte, dom pekne naaranžujte, aby zaváňali zabývanosti, útulnosťou a rodinnou atmosférou. Človek si ani neuvedomuje, ako veľmi urobia potrebné kvetiny vo váze.
Pozor na stanovenie ceny
Nemyslite si však, že práve kvety na jedálenskom stole sú dôvodom, prečo zvýšiť kúpnu cenu nehnuteľnosti o pol milióna. Dajte si veľký pozor na prekročeniu ceny nehnuteľnosti, čo môže spôsobiť, že rodinný domček alebo bytovú jednotku v šiestom podlaží nepredáte dlhé mesiace.
Áno, je síce krásnou predstavou predaj nehnuteľnosti o niekoľko stoviek tisíc viac, ale nech sa z nehnuteľnosti nestane takzvaný ležiak.
Zatajovanie technických chýb sa nevypláca
Technické chyby, chyby závady treba hlásiť. Buďte je uveďte v zmluve, alebo je netajte pri dopytoch kupujúcich. Najmä ak predávate staršie nehnuteľnosť nečaká sa, že bude úplne dokonalá. Očakáva sa, že bude mať pár tienistých stránok alebo zádrhelů a keďže tieto veci zvyčajne skôr alebo neskôr vyplynú na povrch, radšej ich povedzte rovno.