Čo sú nízkoenergetické domy?
Nízkoenergetické domy na kľúč bývajú niekedy označované aj ako energeticky účinné domy. Majú nižšiu spotrebu tepla ako domy klasické. Ich potreba tepla by mala byť na úrovni 30 až 60 kWh / m2 / rok. Tradičné budovy majú tieto potreby až dvojnásobne väčší – obvykle 90 až 120 kWh / m2 / rok. Pasívny dom je ešte o niečo menej energeticky náročný, jeho potreba tepla nesmie byť vyšší ako 15 kWh / m2 / rok.
Základná charakteristika nízkoenergetického domu
Domy, ktoré sú postavené podľa štandardu nízkoenergetického domu, sa vyznačujú vysokou izoláciou vonkajších priečok. Využívajú tiež okná s nízkym súčiniteľom prestupu tepla. Preto si môžu dovoliť vyššiu mieru presklenia – a to najmä na južnej strane, kde môžu úžitok zo slnečného žiarenia čo najviac maximalizovať. Vďaka tomu je navyše nižšia potreba umelého svietenia, čím aj naďalej dochádza k úspore energie. Pri stavbe sa zameriavame na miesta, kde by mohlo dochádzať k tzv. Tepelným mostom. Tie vznikajú zvyčajne v miestach prerušenia kontinuity tepelnej izolácie.
Technológia využité v nízkoenergetických domoch
Aby došlo k čo najmenšej spotrebe energie, používajú sa slnečné kolektory, tepelné čerpadlá, rekuperátory a zemné výmenníky tepla. Všetky tieto technológie majú spoločné to, že získavajú tepelnú energiu z obnoviteľných zdrojov, čo je veľmi priaznivé aj pre životné prostredie.
Nízky hluk zvonku
Jednou z výhod nízkoenergetických domov je tiež to, že vzhľadom na ich tesnosti a vysokej miere izolácie, dochádza k veľmi dobrým akustickým podmienkam. Znamená to najmä to, že zvuk zvonku je eliminovaný.
Ideálne vzduch
Vzhľadom k tomu, že nízkoenergetické domy sú stavané s mechanickým systémom ventilácie, dochádza k vytvoreniu optimálnej vzdušnej vlhkosti vo vnútri domu. To znamená, že nevznikajú plesne, čím je chránené aj zdraviu človeka. Ďalšiu výhodu majú tieto systémy pre alergikov, pretože sú opatrené špeciálnymi filtrami.