Korytnačky, ktoré si nachádzajú cestu do slovenských domácností
Hľadáte ideálneho domáceho maznáčika, ktorý by vyplnil vaše voľné chvíľky, ale o ktorého by ste sa nemuseli príliš starať? Pes alebo mačka neprichádza do úvahy z dôvodu vašej časovej vyčerpanosti, ale napriek tomu túžite nájsť adekvátneho spoločníka? Ponúka sa papagáje, ale aj korytnačky. V oboch prípadoch platí, že im ich obydlia ľahko postavíte z hliníkových profilov. Podľa jednoduchého návodu zostavíte ako terárium, tak vtáčiu klietku alebo vonkajšiu voliéru. Poďme sa teraz zaoberať korytnačkami, ktoré si postupne, podobne ako hady, nachádzajú cestu do slovenských domácností.
Stále viac obľúbené
Najmä rodičia dovolia k korytnačkám, keď ich malá ratolesť začne žmurkať o domáceho maznáčika. Pre deti je to skutočne skvelá voľba. Lenže aký druh korytnačky vybrať?
K najčastejšie chovaným korytnačkám u nás patrí korytnačka štvorprstá, ďalej tiež korytnačka zelenavá a korytnačka vrúbená. Nesmieme zabudnúť ani na korytnačku žltohnedú a korytnačku pardáli, ale tá už sa vyskytuje trochu menej. Rovnako tak sa u nás veľmi nesprávajú korytnačky uhliarske alebo korytnačky ostrúhané.
Ako správať korytnačky: základné pravidlá
Či už sa rozhodnete do svojho domova priniesť korytnačku vybranú z často chovaných druhov alebo sa rozhodnete pre netradičného spoločníka, s ktorým sa príliš nestretnete, pamätajte na niekoľko základných pravidiel kvalitného chovu. Predovšetkým musíte korytnačke zaistiť nielen dostatok tepla, ale aj svetlá. Svieti sa im desať až dvanásť hodín denne.
Okrem klasického kŕmenia sa im podávajú aj vitamínové doplnky, a to trikrát týždenne, ktoré podporia ich imunitu a zdravie. V lete im dávame lúčnu zmes tvorenú napríklad skorocelom, mochnou plazivou alebo locinou, v zime našu pozornosť smerujeme skôr k čínskej kapuste, rukole, valeriánke alebo rímskemu šalátu.
Korytnačky by mali mať tiež neustály prístup k senu. Granule sa im dávajú iba veľmi výnimočne, a to predovšetkým vtedy, keď sú mláďatá.