Tipy pre kvalitný spánok v tehotenstve
Spánok je v tehotenstve dôležitejší ako kedykoľvek predtým, odporúča sa aspoň 8 hodín neprerušovaného snívania. Napriek tomu sa až 80% tehotných žien sťažuje na nespavosť a nepohodlie počas spánku. Rastúce bruško spôsobuje bolesti v oblasti panvy a obličiek, sťažuje dýchanie a ani časté návštevy toalety kvalite spánku nepridávajú.
Výber správneho matraca
Tehotenstvo je ideálny čas pre výber nového matraca, prikrývky aj vankúšov. Veľmi vhodné sú penové matrace, ktoré zaistia dostatočnú oporu chrbtici, a latexové matrace, ktoré sú priedušné a hypoalergénne. Je nutné zvoliť matrac s o niečo vyššou nosnosťou. Váhový prírastok v tehotenstve je individuálny, ale väčšinou sa pohybuje v rozmedzí 10–15 kilogramov.
Kvôli pomerne rýchlemu príbytku na váhe dochádza k vyššej záťaži na telo. Pokiaľ je nastávajúca mamička zvyknutá spať na boku, čo sa v tehotenstve odporúča, bruško sa začne tlačiť viac do matraca a chrbtica sa prehýba. To vedie k bolestiam chrbta. Nedá sa všeobecne odporučiť tvrdší alebo mäkší matrac, záleží na vašej preferencii.
Ak sa vám súčasný matrac zdá príliš mäkký, vyberte si trochu tvrdší ako ten, na ktorý ste boli zvyknutý spať doteraz. Tuhosť sa dá zvýšiť aj kombináciou matraca s latkovým roštom. Pokiaľ je pre vás naopak matrac naraz až príliš tvrdý, zvoľte mäkší alebo ho aspoň opatrite matracovým chráničom, ktorý ho zmäkčí.
Veľmi odporúčané sú matrace s dvojakou tuhosťou – predsa len najskôr budete chcieť matrac používať aj po narodení bábätka. Tuhú stranu využijete v období tehotenstva, zatiaľ čo po pôrode ju môžete otočiť na mäkšiu stranu a používať ju naďalej.
Vymeňte lôžkoviny
Aj lôžkoviny by mali byť kvalitné, priedušné a hypoalergénne. Obliečky vyberajte 100% bavlnené alebo s prímesou aloe vera. Pre ľudskú pokožku sú príjemnejšie a pohodlnejšie. Pre nastávajúce a dojčiace mamičky sú neoceniteľným pomocníkom aj tehotenské vankúše, ktoré vám doprajú také vzácne pohodlie.