Benefity aj riziká bosej chôdze

Sotva sme do svojho života pustili barefoot obuv, aby sme spoznali zmenu pri chôdzi, objavil sa fenomén menom barefooting. Bosá chôdza, bosovanie, barefoot walking. Ako kto chce. Čo nám prinesie a na čo si dať pozor?

Návrat ku koreňom

A to doslova. Keď ste bosí v parku, vnímate korene stromov snáď všetkými zmyslami. Barefooting si obľúbili najmä ľudia v mestách, pretože si priali cítiť sa aspoň na chvíľu slobodní a oslobodení od povinností a konvencií. Návrat ku koreňom je súčasťou životnej filozofie. Snažíme sa žiť viac v súlade s prírodou, snažíme sa minimalizovať našu stopu tu na zemi. Plasty obsiahnuté v topánkach tak jednoducho a jednoducho prestávame túžiť podporovať. A tak to skúsime bez topánok. Čo to s nami urobí?

Je potrebné začať pomaly

Je bláhové si myslieť, že bosá chôdza bude len prechádzka ružovým sadom. Nie. Aby sa tento štýl chôdze trvalo v našom živote uchytil, odporúča sa bosú chôdzu dávkovať. Zo začiatku teda môžete začať u vás na záhrade, alebo si topánky vyzúvať len na chvíľu, a to pri chôdzi po lúke alebo prašnej lesnej cestičke. Naše chodidlo aj koža si postupne zvyknú na záťaž.

Riziká samozrejme existujú

Pokiaľ sa do bosej chôdze pustíme príliš razantne, mohlo by to pre nás mať úplne nepríjemné následky. Stávajú sa únavové zlomeniny dolných končatín, existuje vysoké riziko zápalu mäkkých tkanív chodidla alebo zápalu obalov Achillovej šľachy. Nič sa jednoducho nemá preháňať.

Nohy získajú svoju pôvodnú silu

Keď si na bosú chôdzu zvyknete, vaša posturácia sa zmení. Zrazu budú nohy skutočne vykonávať všetko, na čo boli predurčené. Môžu zmiznúť niektoré problémy spojené s bolesťami nôh alebo chrbtice. Spolu s úpravou fyziológie človeka sa upravuje aj psychika. Všeobecne sa udáva, že sa ľudia cítia lepšie a pociťujú skôr chýbajúcu harmóniu.

Skúsite aj vy bosú chôdzu? Ľudia, ktorí chodia na boso, sa naučili vykonávať všetky bežné činnosti bez nutnosti používať obuv.

Môže sa Vám ešte páčiť...