Odvykací stav – na čo sa pripraviť?
Závislosť na alkohole patrí k najbežnejším a tiež najnebezpečnejším závislostiam. Rovnako ako závislosť na drogách sa prejavuje dlhodobým užívaním stále vyšších dávok a zmenou správania. Pokiaľ sa po dlhodobom pití alkoholu závislý človek niekoľko hodín až dní nedostane k svojej dávke, dostaví sa tzv. odvykací stav.
Odvykací stav je u alkoholizmu dôležitým faktorom v pokračovaní závislosti, pretože závislý už nevyhľadáva alkohol len kvôli príjemným pocitom, ale aby sa naopak zbavil tých nepríjemných. Zo všetkých návykových látok býva odvykací stav najnebezpečnejší práve pri alkohole, môže končiť vážnymi zdravotnými problémami až smrťou.
Ako sa odvykací stav prejavuje?
Medzi najbežnejšie príznaky odvykacieho stavu u alkoholizmu patrí psychomotorický nepokoj, ktorý sa prejavuje zvýšenou motorickou aktivitou. Objavuje sa tras rúk, potenie, úzkosti, nevoľnosť a zvracanie, podráždenosť, depresia, poruchy sústredenia a spánku a desivé sny. Môže dôjsť k silnému búšeniu srdca, zvýšeniu krvného tlaku, celkovej slabosti či bolesti hlavy. U vážnejších prípadov sa objavujú halucinácie (zrakové, sluchové aj hmatové), kŕče a epileptické záchvaty.
Delírium tremens
Najťažšia forma odvykacieho stavu sa nazýva delírium tremens. Pri ňom u človeka dochádza k závažným poruchám vedomia, horúčke, dezorientácii, halucináciám, paranoji, zrýchlenému dýchaniu, veľkému trasu a záchvatu kŕčov. V tejto fáze zomiera asi 20 % závislých na zástavu srdca, mozgovú mŕtvicu alebo metabolický rozvrat. Aj po odznení delíria ale môže ešte niekoľko mesiacov dochádzať kúzkostno-depresívnym stavom a poruchám spánku.
Je dôležité poradiť sa ohľadom skoncovania s návykovou látkou sodborníkom. Ten dokáže zvýšiť šance na trvalú abstinenciu a bezpečne prevedie pacienta odvykacím stavom. Môže odporučiť vhodnú doplnkovú liečbu, ktorá podporí regeneráciu pečene, podporí imunitu a doplní telu potrebné vitamíny. Šance na úplné vyliečenie sú potom oveľa väčšie.