Ako si viac uvedomovať sami seba?
Prídete si roztržení a nesústredení? Máte pocit, že vami emócie clúmajú zo strany na stranu a vám sa nedarí ich nijako uchopiť? Skúste techniku meditácie všímavosti – mindfulness. Ide o techniku pozornosti a vedomého vnímania, ktorá vychádza z budhizmu.
Čo je to mindfulness?
Cieľom mindfulness je sústrediť sa na súčasný okamih a vnímať ho s čo najväčším vedomím a pozornosťou bez toho, aby sme sa sústredili na minulosť alebo budúcnosť. Mindfulness sa často používa ako nástroj na zníženie stresu, úzkosti a depresie a na zlepšenie kvality života.
Ako pomáha meditácia?
Mindfulness nám pomáha odolávať neustálym myšlienkam, ktoré sa nám vracajú, pretože nám umožňuje vnímať posudzujúce myšlienky ako odhady skutočnosti, ktoré nemusia byť nutne pravdivé as ktorými sa nemusíme nutne stotožňovať. Dáva nám väčšiu slobodu voľby, či sa týmito myšlienkami budeme zaoberať alebo nie. Umožňuje nám lepšie pochopiť, ako naše myšlienky ovplyvňujú naše emócie a naopak. Pomáha nám rozlíšiť kedy je premýšľanie efektívnou cestou k riešeniu a kedy len vedie k frustrácii.
Čo je základom všímavosti?
Je dôležité venovať čas každý deň nielen formálnu meditáciu, ale aj cvičiť mindfulness v bežných každodenných činnostiach, ako je čistenie zubov, upratovanie alebo cesta dopravným prostriedkom. Pokiaľ vykonávame činnosť vedome, stáva sa to neformálnou meditáciou. S dostatkom praxe je možné rozvíjať všímavosť pri akejkoľvek činnosti, napríklad počas rozhovoru.
Niekedy sa nám nepodarí udržať všímavosť po dlhú dobu a naše myšlienky, sny alebo zmyslové vnemy nás môžu rozptýliť. Dôležité je nekritizovať sa za to a pokračovať v cvičení, pretože všímavosť sa rozvíja tréningom a praxou. Aj keď sa vám nepodarí udržať všímavosť po dlhú dobu, stále sa môžete snažiť znova a znova sa k nej vracať.