Ako na porovnanie pôžičiek online?

Život sa s nami nemazná, všetky nástrahy, ktoré nám pripravia, musíme prekonať. Medzi ne patrí aj zdražovanie všetkého, vrátane potravín, služieb, pohonných hmôt, materiálu a pod. Možno ste sa rovnako ako mnohí ďalší dostali do situácie, keď sa vám rozbila práčka, počítač, potrebujete opraviť strechu, ale finančnú rezervu ste skoro vyčerpali. Čo teraz? Riešením môže byť dobre vybraná pôžička.

Pôžička môže vytiahnuť tŕň z päty

Od malička nás učili, že požičiavať peniaze nie je správne riešenie, lenže čo robiť, keď potrebujete kúpiť alebo opraviť niečo, bez čoho sa nezaobídete? Pokiaľ zarábate peniaze a dokážete pôžičku splácať, nie je na nej nič zlé. Tak prečo sa za to hanbiť?

Pôžičky poskytujú bankové aj nebankové inštitúcie

Keď sa rozhodnete, že do pôžičky pôjdete, prvým krokom je výber inštitúcie, u ktorej si peniaze požičiate. Mali by ste vedieť, že pôžičky poskytujú ako bankové, tak nebankové inštitúcie, od toho sa potom odvíjajú podmienky, preverovanie bonity aj výška úrokov.

Zatiaľ čo bankové inštitúcie podliehajú dozoru NBS a musíte počítať s tým, že si vás a vašu schopnosť splácať dôkladne preveria, nebankové inštitúcie podliehajú len všeobecnej legislatíve a na pôžičku u nich dosiahne väčší počet ľudí. Zdá sa vám, že nebankové inštitúcie sú lepším riešením? Ako sa to vezme.

Vašu bonitu si síce nepreverujú tak detailne ako banka, lenže sa tým tiež môžete dostať do dlhovej pasce, kedy nebudete schopní svoje záväzky plniť. Preceniť svoje schopnosti nie je nič ťažké, pri pôžičke sa to hrubo nevypláca. A to ani nehovoríme o tom, že v nebankovej inštitúcii vám radosť neurobí ani vyšší úrok.

Ako porovnať pôžičky a vybrať si tú s najvýhodnejšími podmienkami?

Pri výbere pôžičky je dôležité:

  • Koľko budete mesačne platiť?
  • K akému dátumu si splatnosť nastavíte?
  • Ako dlho budete pôžičku splácať?
  • Ak vysoký je úrok?
  • Aké poplatky navyše zaplatíte?
  • Aká je ročná percentuálna miera nákladov, teda RPMN?

Práve posledný spomínaný bod vám umožní jednotlivé ponuky porovnať. Kedy budete hradiť splátku si s bankou dohodnete rovnako ako výšku splátky a dobu splácania. Nič z toho vám ale nepovie nič o tom, či je pôžička výhodná. Na to slúži práve RPMN. Čo sa pod týmito štyrmi písmenami ukrýva?

RPMN je ročná percentuálna miera nákladov, ktorá vám ako žiadateľovi predstaví celkové náklady na úver a pomôže vám sa v ponukách zorientovať. Zahŕňa totiž aj najrôznejšie poplatky, o ktorých sa inak nedozviete, alebo sú písané len malým písmom, napríklad poplatok za správu účtu, z jeho vedenia, poistenie schopnosti splácať, poplatok za prevod peňazí alebo administratívny poplatok za poskytnutie úveru.

Viete, že čím je RPMN nižšia, tým je pôžička výhodnejšia? Poskytovatelia pôžičiek majú povinnosť RPMN zverejniť, pracujú s ním aj online porovnávače pôžičiek, vďaka ktorým pôžičky porovnáte ešte rýchlejšie. Skúste to.

Môže sa Vám ešte páčiť...