Dna: aké sú príčiny obávanej choroby?
Dna je forma zápalovej artritídy, ktorá je veľmi bolestivá. V Českej republike postihuje dna až 10 % populácie, a to najčastejšie mužov nad 40 rokov.
Je to metabolická choroba spôsobená nadmernou koncentráciou kyseliny močovej. Obvykle postihuje jeden kĺb (často kĺb palca nohy).
Dna sa nedá vyliečiť, ale môže byť účinne liečená a zvládaná pomocou liekov a iniciatívy pacienta.
Aké sú príčiny dni
Choroba je spôsobená stavom známym ako hyperurikémia, kedy je v tele príliš veľa kyseliny močovej. Organizmus vytvára kyselinu pri odbúravaní purínov, ktoré sa nachádzajú v tele av potravinách, ktoré jete. Prílišné množstvo kyseliny močovej spôsobuje hromadenie jej kryštálov v kĺboch, tekutinách a tkanivách.
Aké sú rizikové faktory dni
Možno poznáte prezývku dni: choroba kráľov. Tú si získala v minulosti, keď iba ľudia vyšších vrstiev jedli veľa mäsa. Práve jeho prílišná konzumácia patrí medzi rizikové faktory. Spolu s prílišnou konzumáciou alkoholu, zlým pitným režimom, dlhodobým užívaním diuretík, nadváhou a nedostatkom pohybu. Dna môže byť tiež genetická.
Aké sú príznaky dni
Príznaky dni sa líšia v závislosti na štádiu choroby.
Asymptomatická hyperurikémia
Zvyšuje sa hladinu kyseliny močovej v krvi, ale zatiaľ nemôžeme pozorovať žiadne príznaky.
Akútny záchvat dni
Nastupuje náhle a rýchlo. Prvým postihnutým kĺbom býva väčšinou palec pri nohe, ktorý napuchne, začervená, je precitlivený na dotyk a bolí.
Môže sa objaviť zimnica a teplota.
Interkritické obdobie
Nastupuje po záchvate dni, kedy všetky jej príznaky úplne vymiznú a zdá sa, že je chorý vyliečený. Toto obdobie môže trvať šesť mesiacov až dva roky, kým sa vráti záchvat.
Liečba dni
V prípade, že sa ochorenie potvrdí, lekár odporučí zmenu stravovania a životného štýlu. Tiež sú pacientovi predpísané prášky na zníženie koncentrácie kyseliny močovej, ale najdôležitejšia súčasť liečby je práve v rukách pacienta.
Základom liečby je pravidelný pohyb, rozumná váha, dodržiavanie pitného režimu a diéta.