Ako sa správne saunovať
Milovníci sáun pozor! Pripravili sme pre vás hneď niekoľko tipov, ako sa správne saunovať, čo robiť a čomu sa naopak rozhodne vyhnúť. Asi nemusíme pripomínať, že privátnu saunu si viac užijete vo dvojici, ale nižšie uvedieme všeobecné tipy.
Ako sa na saunu pripraviť
Príprava na saunu je komplexnou záležitosťou a zahŕňať by mala hneď niekoľko aspektov, aby ste maximálne využili potenciál pre vaše zdravie. A o aké aspekty ide?
- Pred aj po saunovaní je dôležité piť veľa vody. Odporúča sa vypiť 1-2 poháre vody pred vstupom do sauny a po odchode tiež.
- Pred príchodom do sauny sa osprchujte, aby ste odstránili z tela akýkoľvek pot a nečistoty. Po saunovaní si opäť dajte sprchu. Tiež sa pred saunovaním vyprázdnite.
- Do sauny si nezabudnite vziať uterák a eventuálne plavky.
- Pokiaľ nie ste na saunu zvyknutí, začnite s kratšími intervalmi a postupne čas zvyšujte. celkovo ale odporúčame tráviť v saune maximálne 15-20 minút.
- V saune sa snažte uvoľniť a relaxovať. Pomôže vám to zlepšiť prekrvenie a uvoľniť svaly.
- Po skončení saunovania si oddýchnite, než sa vydáte do chladnej sprchy. Po vychladení si tiež dajte na chvíľku oddych.
Saunovanie počas choroby
Pokiaľ cítite len veľmi nenápadné príznaky začínajúcej nádchy a do sauny sa vydáte včas, dosť možno sa prechladnutia úplne zbavíte. Dýchacie cesty sa tak totiž uvoľnia a liečba sa urýchli. Pokiaľ ale máte zvýšenú teplotu, saunu už neodporúčame. Nie je totiž vhodné narúšať prirodzený proces uzdravenia a navyše môžete nakaziť vaše okolie. Pri vírusových ochoreniach celkovo je akákoľvek sauna skôr príťažou. Pobyt v nej môže vašu chorobu výrazne zhoršiť. Pri závažnejších ochoreniach (napríklad obličiek alebo srdca) návštevu sauny ihneď zavrhnite. Ani pacientov s vysokým krvným tlakom a tehotné ženy by saunu nemali navštevovať.
A čo ďalej?
Saune by ste sa rozhodne mali vyhnúť po požití alkoholu, po ťažkom jedle aj väčšej fyzickej záťaži. Pokiaľ pocítite motanie hlavy, závrat alebo nevoľnosť, tiež radšej prostredie sauny ihneď opustite.