Údržba lôžkovín dnes nie je až taká veda!
Nie nadarmo sa hovorí: ako si kto ustelie, tak si aj ľahne. Samotný výber postele je pochopiteľne dôležitý, rovnako ako matrac a rošt, ale veľkú pozornosť by ste mali venovať aj výberu prikrývky a vankúše. Na trhu je ponuka rôznych vlákien s antibakteriálnou úpravou so striebrom alebo s výťažkami z aloe vera alebo tá, ktorá zaisťujú priamy odvod potu od tela do povrchovej tkaniny a jej rýchle odparovanie.
Vlákna majú rozmanitú štruktúru. Názvy aj technológie sú patentované výrobcami. Pri výbere prikrývky pre alergika je potrebné mať na pamäti, že zvolené materiály možno prať pri vysokých teplotách (95 ° C) a odolné voči roztočom. Pomôžu aj protiroztočové povlaky pre vankúše a prikrývky so špeciálnou úpravou.
Perina aj vankúš by pri dotyku mali byť našuchorené, ideálne sú výrobky z páperia, aby nebola cez povlak cítiť tuhá slamky, ktoré sú v lacnejších produktoch obsiahnutá. Tkanina, a hlavne švy majú byť husté, aby neprepúšťali perie a prach dovnútra aj von. Ak máte doma kvalitné perové výrobky, je možné prať je doma v práčke špeciálnymi, väčšinou tekutými prípravky na pranie perie. Pri moderných práčok sa nemusíte obávať, že by si s páperovými lôžkovinami neporadili.
Následne je ideálny sušiť je v sušičke a nie na slnku, časť perie by sa přesušila a začala by praskať. Pri sušení dajte do bubna tri tenisové loptičky, ktoré periny našuchoria. Vždy však sledujte etikety na perinách a dodržujte odporúčania výrobcu. Mnoho výrobcov pračiek už tiež ponúka program pre sušenie a pranie s označením „Perie“. A naviac. Ak je v rodine viac majiteľov páperových materiálov (bundy, spacáky), rýchlo zistíte, že vďaka sušičke ušetríte ročne aj pár tisíc.