Po ceste alebo teréne aneb aký beh je zdravšie
Konečne je krásne počasie, vďaka ktorému môžeme chodiť behať. Beh je v dnešnej dobe veľmi obľúbený, ale nemôžeme sa tomu čudovať. Nielen, že je zdravý, ale tiež sa pri ňom dokonale chudne. Ak teda žena túži schudnúť do leta, mala by začať čo najskôr behať, nech tá kilá stihnú opadnúť. Okolo behu sa však točí aj veľa otázok, aj keď je to jeden z najobľúbenejších športov. Najčastejšie sa ľudia pýtajú na to, či je lepšie behať po teréne alebo po ceste. A na túto otázku si samozrejme odpovieme.
Ak patríte medzi bežcov, určite máte plnú skriňu športových vecí. Bez funkčného oblečenia by ste nemali vyraziť behať. Funkčné oblečenie je niečo, čo dokonale absorbuje pot, a aj keď sa jedná o pomerne tenké oblečenie, dokáže nás ochrániť aj v čase, keď je vonku chladno alebo keď vládne nepriazeň počasia.
Teraz však späť k otázke. Je teda lepšie behať na ceste alebo po teréne?
Mnohí ľudia si myslia, že beh po ceste spôsobuje nohám väčšiu záťaž. Lenže ono to tak skutočne nie je. Beh po teréne nie je nijako nebezpečný, nie je ani o nič náročnejšie. Nohy totiž fungujú ako obuv, ktorú máme na sebe. Dokážu v sebe naštartovať isté tlmiče, ktoré sa automaticky podriadi terénu, po ktorom bežíte.
Ak bežíte po ceste, teda je dopad na zem tvrdšie, svaly budú počas behu uvoľnenejšie. Ak však beháte po teréne, teda krajina nie je zrovna pevná, svaly sa zatnú. Tak to funguje aj u obuvi. Pokiaľ máte mäkkú topánku, svaly sú pri behu zatnuté. Ak máte obuv pevnú, svaly sú naopak o niečo uvoľnenejšia.
Aké časti nôh sú najviac ohrozené? Ako sú najčastejšie úrazy?
Samozrejme pri behu na akomkoľvek teréne sa vám môže niečo stať. Úrazy sú na dennom poriadku každého bežca. Najohrozenejšie je Achillova päta, ďalej taky hamstringy alebo sedacie svaly. Samozrejme pri akomkoľvek behu sú zaťažená kolená a kĺby.Aké sú novinky od Peugeotu?