Ako chybujeme pri príprave espressa
Espresso je tým pravým štartom dňa, dalo by sa povedať. Je to druh kávy, ktorý má skutočne grády. Teda pokiaľ ho pripravujete zo skutočne kvalitnej výberovej kávy, a to v kvalitnom stroji, ktorý do hrnčeka presunie všetku arómu a tiež oleje či cukry, ktoré sa v zrnkách nachádzajú. Mnohí ľudia espressa práve neholdujú, väčšinou je však na vine nejaká z chýb pri príprave espressa. Poďme si spomenúť tie najčastejšie, ktoré nám môžu kofeínový zážitok značne znepríjemniť.
Každý gram rozhoduje
Vedeli ste, že pri príprave kávy by ste si ju mali vážiť? Dôvodom, prečo vám espresso nechutí môže byť napríklad to, že je príliš slabé alebo naopak príliš silné. A týmto scenárom sa vyhnete vo chvíli, keď si začnete výberovú kávu vážiť. Pretože rovnako ako pri pečení, aj tu sa každý gram počíta.
Všímať si to napríklad môžete v profesionálnych kaviarňach, kde aj baristi vážia každý gram. Vedľa kávovaru majú váhu (pokiaľ teda nie je váha súčasťou kávovej techniky) a každú dávku si starostlivo odváža, aby vznikla presne taká chuť, aká vzniknúť má.
Keď máte pákový kávovar
Vôbec najlepšie espressá sú z tradičného pákového kávovaru, ale je pravdou, že nie každý takýto typ kávovaru používa s radosťou alebo správne. Bohužiaľ práve stláčanie kávy v páke je jedným z dôvodov, prečo nie je pôžitok z kávy taký, aký ste si predstavovali.
Veľmi často sa vplyvom nesprávneho používania pákového kávovaru, konkrétne vplyvom nedostatočného stlačenia, nedokáže správne extrahovať káva a vo výslednom nápoji sa môžu nachádzať hrudky.
Pozor na studené kávovary
Jednou z mnohých častých chýb je aj to, že ľudia si chcú pripravovať vynikajúce espresso prakticky v studenom, nenahriatom kávovare. Lenže v takto chladnom stroji sa naozaj nič neurobí. Je dôležité mať nahriatu hlavne vodu, ktorá má byť naozaj horúca (pokojne vo výsledku až o 96 stupňoch Celzia).
Pokiaľ sa zníži teplota vody, ktorá potečie k páke, rapídne sa tým tiež zníži výťažnosť extrakcie espressa.