Ako spoznať, že rastlina potrebuje presadiť?
Izbové rastliny sú určite vašou pýchou. Sú dokonalým, živým doplnkom, respektíve dekoráciou, ktorá iste žne pri každej návšteve obdiv. Aby sa jej však darilo a bola skutočne stále vašou pýchou, je nutné sa o ňu riadne starať. Ponúka sa hneď niekoľko vecí, ktoré si vyžaduje. Okrem pravidelného hnojenia alebo zalievania nezabúdajte ani na presádzanie. Kedy je na to ten pravý čas?
Rastlina vám sama povie, kedy je to potrebné
Presadzovanie izbových rastlín je každoročnou záležitosťou. Obvykle k tomuto kroku dochádza na jar, keď ste sa napríklad rozhodli izbové rastliny vytiahnuť na slniečko na balkón alebo záhradu. Je však pravdou, že v akútnych prípadoch je možné rastliny presadiť aj na jeseň. Ostatne, rastlina vám sama povie, kedy je to potrebné.
Medzi typické signály toho, že je nutné presádzanie, patrí napríklad to, že otvorom v spodku kvetináča prerastajú korienky. Rastlina navyše nepekne prepadáva a možno môže pôsobiť, akoby chcela až vyskočiť z onoho kvetináča. Okrem toho môže byť povrch hliny porastený machom alebo sa na hline môže vyskytovať biely povlak.
Medzi ďalšie typické príznaky patrí, že sú v kvetináči vidieť vápenaté usadeniny a že rastlina kvitne (ale hrozne, hrozne pomaly).
Vždy voľte kvetináč „o číslo väčšie”
Rovnako ako u detí pri výbere oblečenia hľadáme také kúsky, ktoré sú o číslo väčšie (pretože do nich rovnako veľmi skoro dorastú), pamätajte na to podobné aj pri výbere ideálneho nového kvetináča pre izbovú rastlinu. Súčasná veľkosť nie je vyhovujúca, veď už sa z nej „derie“ von. Vhodnejšia je väčšia veľkosť, v ktorej bude mať možnosť zase rásť.
To, z akého materiálu bude kvetináč, je druhoradé. Oproti plastovým sú však pestovateľmi odporúčané napríklad alternatívy z pálenej hliny, ktorými pekne prestúpi vzduch. Dáva sa viac priestoru koreňovému systému, čo minimalizuje riziko budúceho zahnívania.