Ako udržiavať vinylové podlahy

Vinylové podlahy sú pre svoj vzhľad a odolnosť veľmi obľúbené. Aby však aj po rokoch užívania vyzerali ako nové, treba sa o ne starať. Medzi základné pravidlá patrí, že – rovnako ako v prípade starostlivosti o drevené podlahy – by podlaha pri čistení mala zostať vždy úplne suchá alebo len mierne navlhčená.

Základné čistenie

Drobné nečistoty, napríklad kamienky či omrvinky, môžu na podlahe zanechávať drobné škrabance. K ich odstráneniu postačí metla či zmeták, v prípade prachu a drobnejších čiastočiek vysávač. Suché čistenie by malo byť vykonávané pravidelne.

Niekedy sa podlahy zašpinia a jedinou možnosťou, ako škvrny odstrániť, je zotrieť ich. Pri vytieraní dbajte na to, aby ste používali šetrný univerzálny čistiaci prostriedok a mop vždy dôkladne vyžmýkali. Na podlahe sa nesmú tvoriť kaluže a ani nesmú zostať dlho mokré, inak hrozí, že dielce napučia a zdeformujú sa. Nepoužívajte čistiace prostriedky s rozpúšťadlami, ktoré by mohli podlahu odfarbiť. Nepoužívajte ani rôzne vosky, leštidlá, odmasťovacie látky či prípravky s obsahom chlóru či acetónu.

Hĺbkové čistenie a ochrana

Čas od času je vhodné na podlahu aplikovať špeciálny prostriedok určený na ochranu vinylu či PVC. Pred jeho aplikáciou ale musí byť podlaha dokonale čistá. Podlahe prospeje aj občasné hĺbkové čistenie, kedy na podlahu aplikujete čistič zvodom v pomere 1 : 3, necháte 10 minút pôsobiť a potom stierkou odstránite. Na ťažko odstrániteľné nečistoty si môžete vziať mäkkú kefku či hubku.

Zmysel má aj snažiť sa predchádzať poškodeniu a znečisteniu podlahy. Napriek tomu, že je vinyl odolný materiál, je vhodné opatriť nohy nábytku filcovými podložkami a pred vchod do miestnosti umiestniť rohožku, ktorá zachytí ostré kamienky a iné nečistoty. Pod kolieskové stoličky môžete umiestniť špeciálne podložky. Pokiaľ je podlaha inštalovaná v miestnosti, kde sa nachádzajú kachle, naskladajte okolo nich ochranné plechy alebo podložky potvrdeného skla.

Môže sa Vám ešte páčiť...