Ako by sa mala meniť predzáhradka počas ročných období?
Jar je skutočne dych berúce obdobie, ktoré prináša do sveta farby a vôňu. Konečne to všade kvitne, konečne svieti neustále slniečko, ktoré nás dokáže dobiť na sto desať percent. S jarou však prichádza aj práca na záhrade. Kým páni sa starajú o trávnik a o stromčeky, ženy majú na starosti predzáhradku, ktorá by mala byť vysadená krásnymi kvetmi. Veď práve predzáhradky si každý človek všimne na prvý pohľad.
Predzáhradka je miesto, ktoré sa mení počas ročného obdobia. Žiadne kvety nevydrží v predzáhradke kvitnúť celý rok, preto je nutné svoju predzáhradku sledovať a prípadne ju vysievať novými kvetinami, ktoré ju skrášlia na nasledujúce tri mesiace.
Ak ste v oblasti záhradkárstvo noví, určite oceníte pomoc. Poradíme vám teda, aké rastliny sa hodí do predzáhradky na jar, v lete a samozrejme na jeseň.
Než začneme vsádzať
Nech už je akékoľvek ročné obdobie, je nutné si pripraviť vhodnú pôdu. Do modernej predzáhradky sa hodí predovšetkým riečny štrk, ďalej taky štrk alebo bludné kamene, ktoré sú dnes medzi záhradkári obrovským hitom. Z kameňov sa totiž tvorí pekné ostrovčeky, ktoré sa následne obklopí dych vyrážajúcimi kvetinami.
Jar, leto, jeseň
Teraz poďme k jednotlivým rastlinám, ktoré sa hodia zasadiť si na záhradu. Ideálne na jar sú levanduľa alebo šalvia, čo sú nádherne voňajúce bylinky, ktoré zaujmú predovšetkým svojou farbou. Tiež sa odporúča siahnuť po pivoňkách a po konvalinkách. Typicky jarnom kvietkom sú aj Primula.
V lete dajte prednosť zaujímavejším a farebnejšími kvetinám, ako sú georgíny a ľalie. Tie prevonia záhony na sto míľ ďaleko. Vhodné sú taky ostrôžky, červené kukučky alebo odolné vlčie bôby.
A čo na jeseň? Na jeseň sa zamerajte na chryzantémy, ktoré ku koncu jesene môžete pozbierať a zaniesť na cintorín, kde urobia na Dušičky veľkú parádu. Okrem chryzantém sú vhodné aj astry alebo rozchodníky.