Ako by mala vyzerať správna vonkajšia voliéra?

Chov papagájov je v Česku veľmi obľúbený a stále pribúda jedincov, ktorí tomuto koníčku chcú venovať svoj čas aj svoju pozornosť. Patríte medzi nich? Ponúka sa otázka, ako by mala ideálne vyzerať vonkajšia voliéra. Postavená by mala byť z hliníkových profilov stavebnice Aluhobby, to je jasné, ale čo ďalej?

Veľkostne musí sedieť papagájovi

Najväčšou dilemou je vybrať ideálne veľkú vonkajšiu voliéru. Predsa len u príliš veľkých si chovatelia hovoria, že budú až veľa, u menších sa papagájové dovnútra ani nezmestia. Ak hľadáte nejaký ťahák na to, aká veľká by mala byť voliéra, v ideálnom prípade sa pýtajte samotných papagájov. Ich veľkosť aj rozpätie krídiel pri lete sú najväčšími pomocníkmi, ktorým sa napokon musíte prispôsobiť.

Papagáje sa totiž musia vo svojich vonkajších obydliach aspoň trochu preletieť. Preto hľadajte také voliéry, ktoré budú nielen dostatočne dlhé, ale aj dostatočne vysoké. Aj keď zaberú priestor na záhrade pravdepodobne väčší, než ste očakávali, okrídlení spoločníci budú šťastím bez seba.

Zvoľte vhodný základ

Aby sa papagájom vo vnútri voliéry dobre žilo, je nutné do nej zakomponovať potrebný základ. Podložie sa musí dobre spevniť, pretože nestojíte o to, aby do voliéry vkĺzla nejaká zver či konkrétne kuna, ktorá by s papagájmi urobila „rýchly proces”.

Na druhú stranu myslite na ľahký sklon alebo odtokové kanáliky, ktoré sú potrebné v prípade, že sa rozhodnete spodnú časť vyliať betónom. Hore potom dajte kačírku, ktorá je medzi chovateľmi veľmi obľúbená.

Voliéru zabezpečte

Aj keď v dobre starajúcej sa rodine papagájovej chcú vydržať, nepodceňujte ich inteligenciu. Niekedy im niečo môže „preletieť cez nos“ a budú sa chcieť dostať z vtáčej klietky von. Preto je dobré mať voliéru dobre zabezpečenú, napokon aj pred možnými zlodejmi.

Vhodné je dvojité pletivo, ktorým sa ani andulky nepretiahnu. Samozrejme za istotu sa berú voliéry z hliníkových profilov, ktoré sú dostatočne pevné aj bezpečné.

Môže sa Vám ešte páčiť...