Chyby českých vodičov, ktoré znižujú bezpečnosť na cestách

Podceňovaná kontrola tlmičov do auta, ale aj telefonovanie za volantom. Nielen to sú časté chyby, ktorých sa dopúšťajú českí vodiči na cestách. A keďže sa vplyvom týchto prešľapov znižuje bezpečnosť na cestných komunikáciách, poďme si povedať množstvo ďalších chýb, ktoré by sme sa mali snažiť čo najrýchlejšie eliminovať.

Nulový odstup

Nezriedka sa stáva, že vodiči vozidiel nedodržujú odstup. Niekto sa skrátka „lepí“ na zadok a vplyvom toho druhý človek má strach aspoň trochu pribrzdiť, najmä sa potom bojí aj spomaliť pri odbočovaní. Bohužiaľ si v tomto prípade musí každý človek siahnuť do svedomia a zistiť, či je to práve on, kto odstup dodržiava alebo nedodržiava. A v druhom prípade by sa mala ona chyba napraviť.

Podľa posledných štatistík sme však, bohužiaľ, národom agresívnych vodičov, ktorí sa na seba doslova lepia. Keby sme však boli v Nemecku, hrozí nám za toto správanie aj niekoľkotisícová pokuta.

Až príliš rýchle/pomalé jazdenie

Veľkým problémom býva aj dodržiavanie rýchlosti na cestných komunikáciách. Zatiaľ čo niekto jazdí príliš rýchlo a ohrozuje tým svoje okolie aj účastníkov jazdy, iný zase robí pravý opak, a síce jazdí príliš pomaly. Avšak aj príliš pomalá jazda (napríklad na diaľnici) môže byť vysoko riziková.

Za príliš rýchle jazdenie u nás hrozia nemalé putá, ak tomu všetkému aj zákaz riadenia na zhruba jeden a pol roka. A to nie je práve scenár, ktorý by ste chceli riskovať, alebo snáď áno?

Žiadna záchranárska ulička

Prakticky denne sa stretávame s tým, že okolo nás prejde záchranka alebo polica. Bohužiaľ mnohí vodiči nevedia, ako majú urobiť záchranársku uličku, ktorou by automobil mohol prejsť ako voľným pruhom. Keďže ale práve zachádzanie do tejto záchranárskej uličky môže zachrániť život nejednému človeku, mali by sme sa to naučiť skôr, ako za jazdy.

Všeobecne platí, že v dvojpruhu sa ulička tvorí vždy uprostred, pri troch pruhoch sa to líši podľa konkrétneho štátu.

Aká je brzdná dráha na mokrej ceste

Brzdná dráha na mokrej ceste sa líši v závislosti od mnohých faktorov, ako sú stav vozovky, kvalita pneumatík, stav brzdového systému a rýchlosť vozidla. Všeobecne platí, že brzdná dráha na mokrej ceste je dlhšia ako na suchej ceste. Podľa niektorých zdrojov môže byť brzdná dráha na mokrej ceste až o 50% dlhšia ako na suchej ceste.

Na stanovenie konkrétnej brzdnej dráhy je potrebné zohľadniť mnoho faktorov, ako sú povrch vozovky, stav pneumatík, stav brzdového systému, rýchlosť vozidla, hmotnosť vozidla a ďalšie. Tieto faktory môžu byť skúmané v laboratórnych podmienkach alebo byť testované na ceste v rôznych poveternostných podmienkach. Avšak, všeobecne platí, že je potrebné byť opatrný a prispôsobiť rýchlosť jazdy a brzdenia podmienkam na ceste, najmä na mokrej vozovke.

Najbezpečnejšie automobily na svete

Najbezpečnejšie automobily na svete sú obvykle hodnotené a testované rôznymi organizáciami a inštitúciami, ako je napríklad americký NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) alebo európska Euro NCAP (European New Car Assessment Programme).

V súčasnej dobe sú niektoré z najbezpečnejších automobilov na trhu:

  • Tesla Model S – získal v roku 2013 najvyššie možné hodnotenie 5 hviezdičiek od NHTSA.
  • Volvo XC90 – získal najvyššie možné hodnotenie 5 hviezdičiek od Euro NCAP a taktiež bol ocenený ako najbezpečnejší automobil roku 2016.
  • Subaru Ascent – získal v testoch NHTSA a IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) vysoké hodnotenie.
  • Mazda CX-5 – získal v roku 2020 ocenenie IIHS Top Safety Pick+.
  • Toyota Camry – získal v roku 2021 najvyššie možné hodnotenie 5 hviezdičiek od NHTSA.

Hodnotenie bezpečnosti automobilov sa líši v závislosti od mnohých faktorov a môže sa rôzniť podľa rôznych testovacích metód. Ak hľadáte najbezpečnejší automobil pre seba a svoju rodinu, je dôležité vykonať dôkladné skúmanie a vyhodnotiť všetky faktory, ktoré sú pre vás dôležité.

Môže sa Vám ešte páčiť...