Čo musí spĺňať nízkoenergetický dom? Bývajte v súlade s prírodou

Úspora nákladov je dnes veľkou témou pre každú domácnosť. A vzhľadom na to, že náklady na bývanie a energiu tvoria veľkú časť rodinných výdavkov, hitom posledných rokov sú nízkoenergetické domy. Aby tiež nie, keď za cenu porovnateľnú s klasickým domom môžete získať nehnuteľnosť, ktorá vám zaručí doživotnú úsporu na energiách rádovo v desiatkach percent.

Hlavné je vykurovanie

O tom, či konkrétna stavba spadá alebo nespadá do kategórie nízkoenergetických, rozhoduje jediný faktor – spotreba energie na vykurovanie. Osudovou hranicou je pritom spotreba do 50 kWh/m2 za rok, čo v prepočte na financie znamená výdavky nižšie ako 8800 korún (pri cene plynu 1,46 Sk/kWh) ročne. V porovnaní s klasickou stavbou z 80. rokov sú to výdavky tretinové, a takú úsporu už v rodinnom rozpočte určite spoznáte.

Ako sa z domu stáva nízkoenergetický

Základom na zníženie spotreby energie na vykurovanie je správne navrhnutie a vykonanie stavebných postupov bez tepelných mostov. Nezaobídete sa obvykle bez patričnej tepelnej izolácie, kvalitných okien i dverí, ale rolu hrá napríklad aj vhodný tvar objektu alebo automatické vetranie. Práve automatický vetrací systém umožňuje odovzdávanie tepla z vydýchaných priestorov privádzanému vzduchu, ktorý sa tak samovoľne otepľuje. Vďaka tomu je v dome udržované teplo, ale zároveň je vzduch čerstvý, čo oceňujú najmä astmatici a alergici. Pokiaľ ide o tvar domu, ideálne sú tvary kompaktné, bez väčších členitostí. Svoju rolu ale môžu hrať aj zdanlivé drobnosti, ako je napríklad umiestnenie okien. Okná na juh totiž zaistia väčší prístup slnka do domu a tým aj väčší podiel bezplatného tepla.

Hlavné výhody

Okrem evidentnej úspory nákladov na vykurovanie pri nízkoenergetickom dome oceníte aj fakt, že získate príjemnú a zdravú klímu v interiéri po celý rok bez toho, aby ste sa trápili s vetraním a prievanom. Plesne, peľ aj alergény budú minulosťou vďaka spomínanému automatickému vetraciemu systému.

Môže sa Vám ešte páčiť...