Čo robiť s hyacinty po odkvitnutí?
Hyacinty patrí ku krásnym kvetom, ktoré si často pestujeme nielen v interiéri v kvetináči, ale tiež si ho pestujeme na skalkách vedľa domu. V súčasnej dobe sú hyacinty k dostaniu v mnohých farebných prevedeniach, najlepšie sú k zohnaniu hlavne počas jari. Každý pestovateľ hyacintov vie, že sa jedná o cibuľoviny, ktoré robia parádu aj v zimnom období. Všeobecne platí, že ak hyacinty budete mať umiestnené v chladnejšej miestnosti alebo na chladnejšom mieste, výrazne tým predĺžite ich život. Avšak aj keď sa budete snažiť ich život predlžovať, rovnako jedného dňa odkvitnú, to už je skrátka ich osud. Ponúka sa preto otázka, čo s nimi, až skutočne odkvitnú?
Bohužiaľ sa medzi nami nájdu ľudia, ktorí odkvitnutí hyacint automaticky vyhodí a počkajú si, až budú k dostaniu nové hyacinty, s ktorými po ich odkvitnutí urobia to isté. Je to veľká škoda, vyhodiť hyacint, môže vám totiž robiť radosť naozaj dlhé roky.
Hyacinty s pribúdajúcim vekom začínajú žltnúť. To je pre vás signál, že ich treba prestať zalievať. Musí zaschnúť a zatiahnuť sa. Počkajte teda, až zaschnú a uschnú, potom samé odpadnú.
A čo s kvetenstvom?
Počas čakania na to, až listy samy uschnú, sa môžete pýtať na to, čo s kvetenstvom. To môžete odstrihnúť, avšak listy nikdy neodstrihávajte. Tie potom samy z rastliny opadnú.
Po takomto ošetrení rastlinu uložte na suché a zároveň tmavé miesto, začiatkom jesene je potom vysádzajte do záhrady, ktorá je pre nich napokon najvhodnejším miestom k ďalšiemu životu.
Keď nemám záhradu
Môže sa stať, že nie ste majiteľom záhrady. Čo potom robiť? Odporúčame ich presadiť do inej nádoby, ktorá bude plná humózne, ľahké a dobre priepustné pôdy. Počas sezóny ponechajte rastlinu na balkóne, ale ochráňte ju pred slniečkom.
Ak však budete hyacint sadiť do kvetináča, neočakávajte, že vám hneď ďalšiu sezónu vykvitne. Kvetináč kvetinu oslabuje, hlavne hneď po zasadení.