Čo robiť, keď trpíme nepravidelným spánkom kvôli třísměnnému prevádzky?
Trojsmenná prevádzka už je síce trochu rarita, na druhú stranu je to stále reálny spôsob zamestnávania. Podľa nedávnych prieskumov možno povedať, že v trojsmennej prevádzke pracuje zhruba pätina Európanov. Najčastejšie sa jedná o vodiča, tiež robotníkov vo výrobe alebo napríklad o policajta alebo lekára. Práve títo ľudia trpia najčastejšie nedostatkom spánku, ich spánok je nepravidelný, čo výrazne zhoršuje ich zdravie. Spánok je pre telo nadmieru dôležitý, pre zdravie jakbysmet. Pokiaľ ho narušíme, ak nebudeme rešpektovať našu akúsi rutinu, je problém so zdravím na svete. Ľudia si bohužiaľ neuvedomujú, aké zdravotné problémy môžu nastať v prípade, že sa náš spánok stane nepravidelným.
Vďaka třísměnnému prevádzky býva spánok naozaj rozhádzaný, teda nepravidelný. To je však veľmi zle. Nepravidelnosť spánku a jeho nekvalita môže zvýšiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení alebo môže prispieť k vzniku rakoviny. Okrem toho sa môže zvýšiť hladina cholesterolu alebo sa výrazne zhorší náš imunitný systém. Nesmieme zabudnúť ani na psychické problémy, ktoré sa často s nepravidelným spánkom nesú ruka v ruke.
Ponúka sa teda otázka, ako nepravidelnému spánku predchádzať.
Najlepšie by bolo zmeniť prácu
Tým najlepším riešením by samozrejme bola zmena práce. Dnes hľadajú pracovníkov takmer všade a neustále, zamestnávatelia nemajú, kým by obsadili voľné pracovné pozície. Ponuka práce je obrovská aj v Ostrave, kde mimochodom sídli personálna agentúra Comfort Job Agency, s. R. O.
Keď prácu meniť nechcete
Ak ste sa zatiaľ neodhodlali k zmene zamestnania, odporúčame spánok doháňať najlepšie cez deň alebo vo chvíľach, kedy máte chvíľku voľno. Aby bol spánok kvalitný a neprerušovaný, odporúča sa nejesť sladké alebo nepiť kofeínové nápoje aspoň päť hodín pred spánkom. V miestnosti by mala byť absolútna tma a ticho. V prípade potreby si uvarte bylinkový čaj, ktorý vás upokojí a zaspíte tak ďaleko rýchlejšie.