Čo ste možno nevedeli o Sibíri
Síce si dnes drvivá väčšina ľudí vyberá dovolenku v exotických destináciách, ale čo sa v sparnom horúcom lete radšej osviežiť niečím mrazivým? Čo treba Sibírou? O Sibíri sa moc nehovorí, je to územie ležiace medzi Uránom a Verchojanským pohorím. Ide o historickú súčasť Ruska, ktorého súčasťou je už od sedemnásteho storočia. Práve Sibír zaberá väčšinu rozlohy Ruskej federácie. Často sa Sibír používa pri vyhrážania, v zmysle ako „Vyženiem ťa na Sibír, nevďačníkov!“. Pravdou ale je, že táto časť sveta je plná záhad a tajomstiev.
Málokto o Sibíri vie viac než to, čo sa môžu dočítať na internete. Vybrali sme pre vás preto niekoľko zaujímavostí, ktoré váš pohľad na Sibír určite trochu pozmení.
To najzaujímavejšie o Sibíri
- Vedeli ste, že na Sibíri sa nachádza diamantový baňa, ktorý je tak obrovský, že nad ním nemôžu lietať ani helikoptéry, a to kvôli bezpečnosti?
- Vedeli ste, že na Sibíri boli objavené zachovalé pozostatky mamuta, ktoré podľa všetkého sú staré až štyridsať tisíc rokov?
- Vedeli ste, že na Sibír roku 1908 dopadol meteorit, ktorý bol až tisíckrát silnejší ako atómová bomba, ktorá spadla v Hirošime? Odborníci potom tento dopad nazvali Tunguská udalosť.
- Vedeli ste, že ľudia na Sibíri konzumovali psychoaktívne huby, ktoré na Sibíri rastú? Dialo sa tak predtým, než sa začal používať alkohol.
- Vedeli ste, že na Sibíri žije etnická menšina, ktorá má najväčšie percento ľudí sa sýto ryšavými vlasmi?
- Vedeli ste, že deti na Sibíri sa musí v škôlkach vonku polievať studenou vodou? Týmto spôsobom sa otužujú a posilňujú tak imunitný systém, ktorý je naozaj nutné v týchto podmienkach pravidelne podporovať.
- Vedeli ste, že na Sibíri sú cesty, pozdĺž ktorej sú kosti všetkých ľudí, ktorí zahynuli pri práci práve na tejto ceste? Pri jazde z toho až mrazí, a to doslova.