Medvedí cesnak ako jarný životabudič. Urobte si zásobu na celý rok

Ide o jednu z prvých rastlín, ktorá sa v lužných lesoch hrdo derie k životu, sotva skončí obdobie snehových plýskaníc. Tento vitamíny naplnený životabudič pritom skrýva zdroj zdravia. Naučíme sa ho uchovať po celý rok.

Plesne, zápaly, baktérie a vírusy nemajú šancu

Pri pohľade na skromnú bylinu by ste jej účinky hádali len ťažko. Medvedí cesnak sa pritom radí medzi skutočné zázraky prírody. Obsahuje vysoké hladiny vitamínu C, dokáže pomôcť zvýšiť imunitu, čistiť pečeň a vypudiť z organizmu parazity. Bude sa vám hodiť v období chrípok, ale aj ako súčasť vynikajúcej letnej desiaty. Okrem iného medvedí cesnak pomáha tlmiť reumatické prejavy.

Hurá do lesa, len pozor na zámenu

Medvedí cesnak sa môže voľne zbierať. Iba v chránených krajinných oblastiach si dajte pozor, tu sa nesmú zbierať žiadne rastliny. Bylinku nájdete najčastejšie na okraji vlhkého lesa. Pokiaľ budete nepozorní, môžete si medvedí cesnak pomýliť s voľne rastúcou jedovatou konvalinkou. Vždy preto skontrolujte, či to, čo trháte, jemne vonia po cesnaku. Je lepšie si lístok trochu prepadnúť v dlani, potom máte istotu.

Celý rok zdroj zdravia – bez nutnosti zavárať

Prajete si uchovať medvedí cesnak? Stačí len pár krokov a máte lahodnú dobrotu na chlieb pre vaše ranné rituály. Listy umyte. Potom, čo uschnú, ich rozomeľte spolu so soľou a olivovým olejom. Uložte vzniknuté pesto na dno chladničky do uzatvárateľných zaváracích pohárov. A je hotovo! Dobrota je nachystaná. Budete mať zdroj zdravia priamo z prírody po celý rok stále k dispozícii.

Pesto z medvedieho cesnaku sa hodí ako nátierka na pečivo. Alebo si z neho urobte omáčku k mäsu, chutí skutočne výborne. Stačí len zmiešať so smotanou alebo sójovým mliekom. Obľúbený recept sú aj slimáky z lístkového cesta, v ktorých je medvedí cesnak spolu so šunkou alebo syrom.

Až sa zahryznete do pokrmu, v ktorom je medvedí cesnak, vždy si spomeniete na prvé jarné dni, v ktorých ste túto bylinku zbierali.

Môže sa Vám ešte páčiť...