Najčastejšie poruchy spánku: netrpíte niektorú z nich?

Podľa prieskumov sa až 40 % dospelých ľudí stretáva s nejakou poruchou spánku. Väčšinou sa jedná iba o dočasné obdobie, ale ani dlhodobé problémy nie sú žiadnou výnimkou. Tieto stavy majú mnoho príčin a môžu viesť k závažným psychickým aj fyzickým následkom.

Insomnia

Ak sa vám nedarí zaspať ani napriek zlepšeniu životného štýlu a výber kvalitného matraca, ktorý telu poskytuje dostatočnú oporu, v čom vynikajú penové matrace, môžete trpieť insomniou. Prejavuje sa obtiažnym zaspávaním (dlhším ako 20 minút), prerušovaným spánkom a skorým ranným budením. Ráno sa potom človek cíti unavený, nervózny a podráždený. Insomniu delíme na prechodnú, ktorá trvá menej ako týždeň a obvykle sa spája so zlým psychickým rozpoložením, akútna, ktorá trvá do jedného mesiaca a chronickú, ktorá trvá dlhšie ako mesiac. Akútnu a chronickú insomniu by mal riešiť odborník.

Hypersomnia

Hypersomnia je opakom insomnie. Prejavuje sa nadmerným spaním (10 a viac hodín denne), silnou únavou počas celého dňa a problémami prebudiť sa pri zazvonení budíka. Môže prejsť až do narkolepsie, kedy človeka prepadajú náhle a nekontrolovateľné záchvaty spánku, a to napríklad aj pri chôdzi alebo riadení auta. Hypersomnia sa delí na primárnu, ktorá je spôsobená poškodením mozgu, a sekundárna, ktorá sa objavuje vplyvom nadbytku melatonínu v krvi, problémov s tráviacim ústrojenstvom, depresie, prepracovania či inej choroby.

Parasomnia

Parasomnia označuje spánkové poruchy, ako sú nočné mory, nočné mory, spánková paralýza, škrípanie zubami, pomočovanie, chrápanie alebo námesačnosť. Príčiny aj liečba sa odvíja od toho, akými príznakmi pacient trpí.

Apnoe

Spánková apnoe sa prejavuje hlasným chrápaním a menšou zásobou kyslíka v tele. Tzv. apnoická pauza čiže vynechanie dychu na dlhšiu dobu ako 20 sekúnd, spôsobuje rýchle prebudenie až desaťkrát za hodinu. Najviac sú ohrození muži nad 40 rokov a obvykle ide o dedičnú chorobu.

Môže sa Vám ešte páčiť...