Obliekajte sa ekologicky
V posledných rokoch je veľkou módou jesť bio jedlo. Vedú sa nekonečné diskusie na tému, kde nakúpiť najlepšiu zeleninu od miestnych farmárov, ako má vyzerať biomaso a kde ho zohnať. Bio trendy sa ale prehupli aj do ďalších odvetví vrátane obliekania. Je veľa ľudí, ktorí sa zaujímajú o to, či tkaniny, ktoré obliekajú, sú skutočne prírodným produktom, alebo nie.
Výroba priateľská k životnému prostrediu
Dochádza k návratu k materiálom, ktoré používali minulé generácie. Často nemal inú voľbu, pretože nepoznali nič iné ako konope, ľan, bavlnu. Nedá sa teda povedať, že sa ekologicky obliekali z nejakého vnútorného presvedčenia, ale jednoducho preto, že nemali iné možnosti. V súčasnosti je na výber obrovské množstvo rôznych syntetických materiálov. V podstate súbežne s týmto boomom dochádza k rastu počtu alergikov. Pribúda tých, ktorí nemôžu umelé materiály nosiť. Civilizačné choroby a alergie spôsobujú, že sa ľudia vracajú späť k prírodným materiálom, hľadajú nový zdravší životný štýl. Platí to aj pre výrobcov odevov. Už v auguste 2010 sa začala testovať beta verzia nástroja Eco Index. Testovanie prebiehalo pod hlavičkou združenia priemyslu outdoorového oblečenia Outdoor Industry Association a European Outdoor Group a cieľom bolo zistiť, ako sú na tom výrobcovia odevov vo vzťahu k ekológii.
Skúmajú sa suroviny aj možnosti recyklácie
Ide o softvér, ktorý kladie otázky, s pomocou ktorých sa popíše celá výroba. Začína sa získavaním surovín, pokračuje sa ich spracovaním a nevynecháva sa ani ich recyklácia. Zo získaných informácií sa vytvorí určité skóre. Strata bodov je za porušovanie zásad životného prostredia. Avšak v hre je napríklad aj otázka toho, či sú robotníci dostatočne platení za svoju prácu, v akých podmienkach sa vyrábajú, čiže napríklad neprebiehajú presuny výroby do krajín tretieho sveta. Ohľad sa berie aj na to, aby výrobky dlhú vydržali, čím sa šetria východiskové suroviny. Trendom je snaha využiť materiály opakovane. Preto je v hre aj secondhandové oblečenie. Aktuálna je však napríklad aj recyklácia PET fliaš, z ktorých sa môžu vyrobiť umelé vlákna na ďalšie použitie. Stále väčší dôraz sa kladie na normy kvality, ktoré posudzujú napríklad aj využívanie chemických farbív na farbenie. Projekt Eco Index nezostáva stranou. Využíva napríklad odevná firma H&M alebo Nike.