Pestujeme brečtan na okennom parapete aneb tipy pre domáce pestovanie

Vo svojej domácnosti každý pestuje inú izbovú rastlinu. Niekto dáva prednosť obľúbeným kvitnúcim rastlinkám, ako sú fialky alebo orchidey, niekto dáva prednosť skôr vždyzeleným rastlinám, ktoré nie sú tak náročné ako kvitnúce druhy. V poslednej dobe sa do domácností začal dostávať takzvaný brečtan, ktorého poznáme najmä vďaka vonkajšiemu pestovania. Jedná sa o plaziace sa rastlinku, ktorá vyžaduje iné podmienky vonku a iné doma. Keď sa brečtan pestuje doma na záhrade, nevyžaduje skoro nič. Uspokojí sa s počasím, či už je akékoľvek. Nevadí mu, keď na neho svieti priamo slniečko, ani mu nevadí, keď pár dní schne. Skrátka sa plazí ďalej po plote alebo dome. Otázkou ale zostáva, čo si vyžaduje, keď ho pestujeme doma na okennom parapete. 

Keď ho pestujeme doma a tvorí nám krásnu kulisu, vyžaduje polotieň, avšak nie priame slniečko, aj keď potrebuje teplo. Priame slniečko ho môže spáliť, najmä ak je čerstvo zaliaty. V domácnosti nepohrdne ani hojnejšie zálievkou. 

Aby sa mu doma v kvetináči darilo rovnako ako vonku, prinášame vám niekoľko tipov a postrehov, čo mu vyhovuje. 

1) Keď nerastie, presaďte ho 

Hovorí sa, že každá rastlina si povie, kedy potrebuje presadiť. Nemali by sme všetky rastliny presádzať rovnako každý rok, veď nie všetky rastliny to potrebujú a vyžadujú. Väčšina rastlín je spokojná s tým, čo má, a nepotrebuje svoje prostredie narušovať presádzaním. Brečtan si o presadení hovorí, keď chradne a nerastie. Pokiaľ je dlhodobo zakrpatenie, je načase ho presadiť, aj keď ste ho práve kúpili v kvetinárstve. 

2) Nebojte sa hojnej zálievky 

Ako sme spomenuli, brečtan vyžaduje v domácnosti niečo iné ako vonku. Napríklad vyžaduje hojnú zálievku, cez leto zálievku aj každý druhý deň. Nebojte sa, že začne hniť, to opäť spoznáte na základe jeho stavu. 

3) Nebojte sa ho kropiť 

Ak sa bojíte ho často zalievať, aspoň ho často kropte. Prospieva mu vlaha, ktorú kropením okolo neho spôsobíte. 

Môže sa Vám ešte páčiť...