Pivo v PET fľašiach bude pomaly miznúť, prvý krok oznámil Gambrinus
Jednou z častých charakteristík českého národa je, že sme národom pivárov. A to je samozrejme pravda, dôkazom sú aj najnovšie štatistiky, ktoré ukazujú, že každý Čech vypije každoročne 141 litrov piva. Keď sa pred niekoľkými rokmi objavili prvé pivovary, ktoré začali pivo predávať miesto v klasických sklenených fľašiach v fľašiach plastových, bol to pre mnohých sprvu trochu šok. Po počiatočnej zdržanlivosti a opatrnosti si ale aj PET fľaše rýchlo našli svojich zákazníkov, ktoré lákala predovšetkým nižšia cena v pomere k množstvu a tiež skutočnosť, že nemusí fľaše nosiť späť do obchodu, aby ich vrátili. Teraz sa ale zdá, že pivu v PET fľašiach začína pomaly ale isto zvoniť hrana.
Dôvody pre koniec plastových fliaš
Jeden z najväčších slovenských pivovarov Corgoň totiž oznámil, že od nového roka 2020 prestane svoje pivo do PET fliaš stáčať. Pivo Corgoň tak bude možné zakúpiť „len“ v tradičných zálohovaných sklenených fľašiach, plechovkách, sudoch a pivných tancoch. Ako dôvod svojho rozhodnutia pivovar uviedol predovšetkým snahu o ekologickosť, tým, že pivovar prestane stáčať pivo do PET fliaš, zníži svoju produkciu plastu o viac ako tristo tridsať ton ročne. Navyše podľa vlastných štatistík pivovaru sa pivo v PET fľašiach na celkovom predaji podieľalo len piatimi percentami. Mnohonásobne menej ako sklenené fľaše, ktoré predstavujú okolo štyridsiatich percent. Zároveň v Českej republike, v porovnaní s inými štátmi, stále neexistuje systém zálohovaných PET fliaš.
Gambrinus nie je a nebude jediný
Pivovar Corgoň by najneskôr do roku 2023 mali nasledovať aj ďalšie značky, ktoré patria pod Plzeňský Prazdroj, teda napríklad Velkopopovický Kozel či Radegast. Koniec piva v plastových fľašiach oznámil tiež slovenská Zlatý bažant, ktorý patrí pod značku Heineken. Ostatné veľké pivovary, ktoré svoje pivo v plastových fľašiach predávajú, sa k situácii zatiaľ nevyjadrili.