Prečo by mal stavbu odsúhlasiť sused?
Chystáte sa zbúrať starý dom a na jeho mieste postaviť nový? Hoci by sa zdalo, že na svojom vlastnom pozemku si môžete robiť čo chcete, opak je pravdou. Demolačné práce, ale aj tie stavebné, podliehajú určitým pravidlám a na ich začatie je nutné získať povolenie od úradov. Súhlas by ste však mali získať aj od susedov pozemku.
Pred demoláciou musíte na stavebný úrad zaniesť podrobnú dokumentáciu, ktorá zahŕňa plány búranej stavby a súhlas susedov s jej odstránením. Na jej základe vám úrad vydá demolačný výmer a až s ním sa môžete pustiť do práce.
Súhlas mať nemusíte, ušetríte si ale čas aj peniaze
Za susedov sa však oplatí zájsť aj vtedy, keď sa chystáte stavať. Nie je to síce vaša povinnosť, ale umožní vám to získať stavebné povolenie rýchlejšie a lacnejšie. Na správnych poplatkoch totiž so súhlasom môžete ušetriť až niekoľko tisíc korún. Pokiaľ vám sused povolenie nechce dať, prípadne si kladie nereálne požiadavky, musíte požiadať o vydanie územného rozhodnutia a stavebného povolenia, čo trvá dlhšie.
Vyhnete sa sporom
Dobré vzťahy so susedmi sú základom pre spokojné a pokojné bývanie. Prípadné spory sa môžu ťahať aj niekoľko rokov, preto je vhodné im predísť práve súhlasom so stavbou. Nemusíte im predkladať podrobné plány, ale mali by vedieť, čo av akom rozsahu sa chystáte stavať. Osloviť ich môžete osobne, prípadne doporučeným listom. Navyše sa vyhnete riziku, že susedia budú proces stavebného konania zdržiavať námietkami a odvolávaním sa.
Ako má súhlas vyzerať?
Súhlas so stavbou má svoje jasné špecifiká, nestačí iba ústna dohoda či vyhlásenie. Sused musí podpísať príslušný situačný výkres, aby ho stavebný úrad uznal. Podpis však nemusí byť úradne overený. Je vhodné so susedom uzavrieť aj písomnú dohodu, v ktorej sa dohodne napríklad kompenzácia za spôsobený hluk počas stavby, využitie jeho pozemku pri prácach na spoločných hraniciach alebo dočasné parkovanie áut pred jeho domom.