Preddavok na PET fľaše – ako je to v zahraničí?
V Českej republike síce už dlhšiu dobu prebiehajú diskusie nad zavedením záloh pre plastové fľaše, rovnako ako to máme u fliaš sklenených, ale k reálnemu uskutočneniu nápadu pravdepodobne v najbližšej dobe nedôjde. V zahraničí však už môžeme ich reverzibility pozorovať niekoľko rokov. Všetky tieto krajiny, kde podobný systém s úspechom funguje, by mohli byť pre SR inšpiráciou. Poďte sa pozrieť, ako je to s cenami v iných štátoch a aký malo zavedenie zálohy dopad.
Chorvátsko aj Nemecko zálohy majú
Každý, kto jazdí do obľúbenej českej letné destinácie, určite vie, že napríklad práve v Chorvátsku záloha na PET fľaše funguje. Rovnaký systém je zavedený aj v Nemecku, ktoré je nám ešte bližšie a ktorým by sa potenciálne mohla Česká republika v prípade rozhodnutia o zálohách inšpirovať. V Nemecku bola zavedená vratná záloha na PET fľaše už roku 2003 a platia s miernymi zmenami dodnes. Tie, ktoré sa v Nemecku vracajú do obehu, sa nazývajú „Mehrwegflaschen“ a záloha na ne činní 15 centov (3,80 Sk). Kým v SR môžu byť naše sklenené fľaše použité až 50 krát, tieto plastové o polovicu menej, teda 25 krát. Napriek tomu sa jedná o veľmi výraznú ekologickú úsporu. Na takzvanej „Einwegflaschen“ čiže fľaše na jedno použitie sa platí tiež záloha a to vo výške 25 centov (6,40 Sk). Celkovo spätné vrátenie peňazí za plasty pomohlo k ich lepšiemu triedenie a číslo úspešne vrátených kusov stále rastie.
- Do roku 2006 sa vrátilo 75% fliaš
- V roku 2012 sa vrátilo takmer 96% fliaš
- V súčasnosti sa vracia približne 98% fliaš
Problémy so zavedením
Česko sa zatiaľ k podobnému kroku nechystá a možnosť zálohy je preberaná iba teoreticky. Ak by sme k nej však v budúcnosti pristúpili, je potrebné sa inšpirovať napríklad Nemeckom, aby sme nerobili spočiatku rovnaké chyby. Tu od roku 2003 až do roku 2006 nebol jednotný štandard pre zálohy a tak sa stávalo, že mnohé obchodné reťazce prijímali len určitý typ PET fliaš. To celú situáciu komplikovalo a motiváciu ľudí v odovzdávaní znižovalo.