Šport jednoznačne áno! Avšak správne a opatrne
Rad ľudí, ktorí trávia pracovný čas pred obrazovkou počítača, začína s príchodom teplej fronty premýšľať o tom, že konečne začnú športovať. Či už preto, aby vyzerali pri mori v plavkách dobre, alebo aby sa jednoducho cítili lepšie. Nie je to ale také jednoduché.
Športujete? Výborne! Myslite ale na heslo „športom k trvalej invalidite“ a „starajte sa o svoje kĺby a chrbticu už od mladosti“. Väčšina začínajúcich amatérskych športovcov totiž namáha celé telo, ktoré ešte nie je pripravené. A čo horšie, prepáli začiatok a potom si miesia na veľký zdravitní problém. Najmä kĺby nás pri športe vie pekne potrápiť a my ich. Zle zvolený šport v budúcnosti dokáže pekne zavariť a to aj na pomerne dlhú dobu. Veľmi ľahko môže prerásť až v priamu príčinu poškodenia kĺbov – osteoartrózu.
Medzi aktivity, ktoré zvyšujú riziko osteoartrózy, patria najmä drepy, prudké nárazy, dopady, výskoky, Klek, náhle zmeny pohybu či dlhé státie. S rozvahou by sme teda mali pristupovať k športom ako je squash, tenis, aerobik, zumba, futbal, basketbal, volejbal či v poslednej dobe stále populárnejšie a obľúbenejšie beh. Takéto a im podobné športy totiž pri príliš častom prevádzkovaní nadmerne zaťažujú celý pohybový aparát. To môže mať za následok opotrebovanie chrupavky v preťažovaných kĺboch. Mechanizmy zaisťujúci regeneráciu chrupavky potom nestíhajú tieto straty nahrádzať.
Dôsledkom toho vznikajú tzv. Chondropatie, čiže zmenšenie vrstvy chrupavky v kĺbe. A od tých je k osteoartróze už len obyčajný krôčik. Zároveň sa môžu objaviť bolesti obmedzujúce v pohybe. Ak začnete je pri výkone športe skutočne pociťovať bolesť, je to jasné znamenie, že niečo nie je v poriadku. Bolesť totiž veľmi často signalizuje poškodenie kĺbu. Hlavne pred a po každom cvičení nezabúdajte na strečing, čiže naťahovacie cvičenia, je to veľmi dôležitá súčasť regenerácie.