Ako správne pripraviť záhradu na zimu?
Nie je obdobie, kedy by na záhrade nebola nejaká práca. Ani jeseň nie je výnimkou. Okrem toho, že sa budete venovať priezviskom aktivitám, ako je zber jabĺk a iného ovocia, ktoré teraz dozrieva, je potrebné pripraviť záhradu správne na zimné obdobie. Ukážeme vám, aká práca je v tejto dobe potrebné a na čo by ste nemali určite zabudnúť.
záhony
V tejto dobe už zvyčajne žiadna zelenina na záhonoch nedozrieva a neskôr na jeseň nekvitnú ani žiadne kvety. Je preto ideálny čas na zrýpání záhone. Vopred dobre odstráňte burinu, aby sa ešte viac nesemenil. Zrytím sa unavená pôda otočí a pripraví sa na ďalšiu sezónu. Hrudy nerozbíjajte ani záhony nehrabú. Môžete len navyše zem pohnojiť a dodať jej živiny, ktoré sa počas zimy pekne rozložia. Ak sa vám zdá, že je na záhonoch krajina málo, je práve v tejto dobe ideálnej ju dodať z kompostu.
trávnik
Tráva neprestáva rásť ani na jeseň. Kým bude stále pribúdať, je treba ju pravidelne kosiť. Hoci v chladnejšom období svoj rast spomaľuje, počas teplého jesene sa vybratí kosačky zaiste nevyhnete. Rovnako ako zo záhonov, aj z trávnika by ste mali na zimu odstrániť všetok burinu. Pokiaľ máte na záhrade stromy, ktoré opadávajú, určite sa nevyhnete ani hrabanie. Nenechávajte je na trávniku voľne hniť. Pre hrabaním lístia zvoľte hrable s väčšou plochou, aby vám práca šla rýchlo od ruky. Zároveň by sa na ne nemalo lístia napichovať a medzi zubami by nemali zostávať kamienkami. Na trhu zaobstaráte hrable, ktoré sa od seba líšia:
- Materiálom (plast, drevo, kov …)
- hustotou zubov
- násadou
Stromy a kríky
Stromy a kríky je tiež potrebné zazimovať. Pre ochranu koreňov pred mrazom sa skvele hodí shrabaný listy, ktoré sa umiestni okolo kmeňa. Kmene môžete chrániť náterom vápna alebo špeciálnou ochrannou fóliou. Kríky a stromčeky je dobré pred zimou prerezať, aby sa dovnútra odtávalo svetlo, ktorého je v zime nedostatok. Odstraňujte predovšetkým mladé výhonky, ktoré by zamrzli a staré už odumreté časti.