Syndróm vyhorenia vie človeka zničiť. Prichádza navyše veľmi nenápadne

Už ste sa niekedy stretli s človekom, ktorý by zostal doma a nechodil do práce preto, že vyhorel? Mnoho ľudí má takého človeka za blázna, ale syndróm vyhorenia je problém, ktorý môžeme prirovnať následkom po závislosti. Vyplýva totiž z workoholizmu čiže závislosti na práci, je preto zrejmé, že liečba závislosti (v tomto prípade syndrómu vyhorenia) musí nasledovať. Mnoho ľudí si však svoju závislosť a následný burnout uvedomuje až príliš neskoro.

Už od roku 1974

Vedeli ste, že syndróm vyhorenia nie je niečo, s čím by sa stretávala iba aktuálna mladá generácia? Ide o jav, ktorý bol popísaný už v roku 1974. A to je napokon najviac alarmujúca skutočnosť. Od tohto roku každým rokom dramaticky narastá počet prípadov, ktoré vyplývajú z toho, že sa ľudia prepracovali. A to natoľko, že stratili nielen chuť k životu, ale aj veľmi často aj vôľu žiť. Tak nebezpečné vyhorenie môže byť.

Podľa všetkého dopadá syndróm vyhorenia na každého, respektíve na každého môže dopadnúť. Nemôžeme teda povedať, že by sa syndróm vyhorenia dotýkal skôr žien alebo mužov, v tomto prípade je skóre porovnané.

Dôvodom býva vždy chronický stres

Človek si hovorí, že pokiaľ nebude závislý na práci, nemôže sa ho vyhorenia dotknúť. V skutočnosti však syndróm vyhorenia pochádza z chronického stresu, a to veľmi často nastupuje do života človeka nielen vo chvíli, keď sa stáva závislým od práce. Ohrozenia môžu byť rovnako poľnohospodári ako tí, ktorí od rána do večera vysadajú v kancelárii.

Obvykle menšia koncentrácia ľudí, ktorí sú ohrození vyhorením, nájdeme na miestach, kde je takzvané „lepšie psychické ovzdušie”. Spravidla to sú miesta, kde nevládnu manažérske pozície čiže napríklad továrenské veľkovýroby.

Keď postrádate zmysel

Ale ako už bolo spomenuté, syndróm vyhorenia môže postihnúť kohokoľvek. Vzniká zo spomínaného chronického stresu, ktorý je vyvolávaný zo straty zmyslu vykonávanej profesie.

Ako spoznať „vyhorenie“?

Syndróm vyhorenia (burnúť) je stav, kedy osoba trpí výraznou mierou emocionálneho a fyzického vyčerpania, pocitom bezmocnosti a nedostatkom nádeje. Tento stav môže byť spôsobený preťažením prác, osobnými problémami, vysokým stresom a podobne. Niektoré z príznakov, ktoré môžu naznačovať syndróm vyhorenia, zahŕňajú:

  • Fyzické príznaky: Osoba môže pociťovať únavu, bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov, problémy s trávením, poruchy spánku a podobne.
  • Emocionálne príznaky: Osoba môže pociťovať depresie, úzkosť, podráždenosť, zníženú motiváciu, nedostatok energie a podobne.
  • Zhoršený výkon: Osoba môže zaznamenať zhoršený výkon v práci, stratu záujmu o svoju prácu, zníženú kreativitu a produktivitu.
  • Izolácia: Osoba sa môže izolovať od ostatných a tráviť menej času s rodinou a priateľmi.
  • Znechutenie: Osoba sa môže cítiť znechutená svojou prácou alebo dokonca svojím životom.
  • Závislosť: Osoba sa môže uchyľovať k rôznym formám závislosti, ako je napríklad nadmerná konzumácia alkoholu alebo drog, aby si uľavila od stresu a úzkosti.

Môže sa Vám ešte páčiť...