Vedci vysvetľujú, ako môže joga chrániť pred depresiou a úzkosťou
Pravdepodobne ste opakovane počuli, že lekári odporúčajú cvičenie jogy na zníženie psychickej záťaže. Aj keď toto cvičenie nie je magický liek na všetko, je schopné pomôcť.
Fyzické aj duševné cvičenia
Jóga zahŕňa hlboké dýchanie, posilnenie stredu tela a flexibilitu. V podstate vás núti upokojiť myseľ a spomaliť, čo je prospešné pre stavy úzkosti, stresu a depresie. Pokiaľ sa potrebujete sústrediť na správne pohyby a svedomité dýchanie, je ľahšie uvoľniť negatívne emócie.
Štúdia potvrdzuje jogu ako doplnkovú liečbu depresie
Štúdia s názvom Jóga ako doplnková liečba depresie publikovaná v roku 2007 odhalila, že jednotlivci, ktorí chodia na kurzy jogy, majú výrazne znížené neurotické príznaky, depresiu, úzkosť a hnev, čo vedie k zlepšeniu pozitívneho myslenia. Štúdia tiež odporúča jogu ako formu doplnkovej liečby depresívne poruchy.
Stres a úzkosť je možné znížiť pomocou jogy
Ďalší prehľad výskumných štúdií sa objavil v časopise Alternative Medicine Review v roku 2012. Tu sa zistilo, že pri výskume 35 ľudí dokázalo 25 z nich po začatí cvičenia jogy znížiť príznaky úzkosti a stresu.
Aj tretia štúdia jogu kvituje
V časopise Complementary Therapies In Clinical Practice z roku 2018 sa objavila štúdia o modernej posturálnej joge ako nástroji podporujúcom duševné zdravie. Tu sa hovorilo o celom rade výhod cvičenia jogy. V rámci nášho fyzického tela napríklad dokáže joga znížiť krvný tlak, vyrovnať srdcovú frekvenciu a zlepšiť respiračné funkcie, čo samo o sebe môže byť prospešné pre stavy úzkosti. Ukázalo sa však, že joga posilňuje aj duševnú pohodu, reguluje stresovú reakciu a fyziologické vzrušenie a zlepšuje príznaky úzkosti a depresie.
Výsledky týchto štúdií hovoria jasne – joga je pre naše životy prínosným cvičením. V mnohých preukázaných prípadoch prispela k zlepšeniu stavu úzkostí, stresu a depresií.