Vintage štýl vás ohromí. Prineste si ho domov
Pýšiť sa domácností, ktorá bude úplne dokonalá a podľa vašich predstáv. To je možno aj váš cieľ. Aby sa vám podarilo dosiahnuť taký príbytok, oplatí sa zvoliť jeden štýl bývania, v ktorom budete interiér zariaďovať. Každý dizajn má totiž svoje pravidlá, vďaka ktorým pôjde zariaďovanie doslova ako po masle. Čo napríklad staviť na vintage štýl, ktorý v posledných rokoch „chytil druhý dych”?
Vintage štýl nie je retro
Bohužiaľ hovoríme o dizajne, ktorý je v posledných rokoch veľmi často zamieňaný za takzvané retro. Lenže vintage štýl nie je retro, to v žiadnom prípade. Nájsť medzi oboma štýlmi však istú hranicu je veľmi ťažké, do istej miery sú si veľmi podobní. Zatiaľ čo retro je niečo, čo zodpovedá minulému storočiu (konkrétne šesťdesiatym a sedemdesiatym rokom), vintage sú skôr veci, na ktorých sa podpísal čas.
Je potrebné konštatovať, že vintage kúsky sú spravidla také, ktoré sú vysoko kvalitné. Najmä časom však získavajú na hodnote, v skutočnosti však odolávajú skúške času. Pokiaľ si chcete vybaviť svoj dom do takého štýlu, držte sa niekoľkých pravidiel či zásad.
Kvalita ako prvá známka vintage štýlu
Je dôležité si uvedomiť, že kvalita je skutočne tým kľúčovým prvkom, ktorý vintage štýl tvorí. Preto pri výbere kúskov upúšťajte od tých, ktoré sú skôr z bežných nábytkových reťazcov čiže ich životnosť nie je práve dlhodobá. Naopak dajte prednosť kvalite.
Tá síce môže byť drahšia, avšak keď sa na ňu pozriete po stránke životnosti, bude s vami dlhé, dlhé roky.
Farby? Predovšetkým tie neutrálne
V porovnaní s vintage štýlom nie je interiér po farebnej stránke nijako výrazný alebo krikľavý. Skôr sa stavia na neutralitu, ktorá skrátka a dobre nestarne. Farbičky v najlepšom prípade ponechajte bokom pri zariaďovaní takého interiéru, sýte farby tiež nechajte niekde v detskej izbe. Skôr dajte prednosť šedej, čiernej, ale aj hnedej.
Ak by ste predsa len zatúžili po farebnosti, ponúka sa bronzová farba, tehlová alebo zelenkavá (avšak nie sýto zelená).