Ako vypestovať vlastnú cibuľu
Kupovať si zeleninu v obchodoch, to sa dnes už nevypláca. Ďaleko lepšie je investovať svoj čas do pestovania vlastnej zeleniny. Nie je to nijako náročné, navyše zelenina bude chutnejšie, zdravšie a my budeme mať pri jedení pokojné svedomie, pretože moc dobre budeme vedieť, ako bola daná zelenina pestovaná. Dnes môžeme na svojich záhradách pestovať naozaj najrôznejšie druhy zeleniny. Najpopulárnejšie je pravdepodobne cesnak, ale ľudia tiež hojne pestujú klasickú cibuľu, ktorá sa pridáva k mäsu alebo do mnohých pokrmov. Je to základná surovina, ktorú treba mať v kredenci, a tak vám prezradíme, ako ju vypestovať v hojnom množstve, aby ste jej mali naozaj dostatok.
Aj keď je cibuľa zeleninou za pár korún, napriek tomu si nemôžete byť istí tým, čo sa pri jej pestovaní pridáva do pôdy alebo čím sa cibule strieka. Je dobré ju vypestovať na záhrade, vypestujete si tak kvalitný zdroj vitamínov a minerálnych látok, za čo vám vaše telo rozhodne poďakuje.
Ako vypestovať cibuľu
Ako už bolo spomenuté vyššie, nie je ťažké cibuľu vypestovať. Práve naopak – jedná sa o úplne ľahkú záležitosť. Cibuľa k svojmu spokojnému životu potrebuje maximálne slniečko a skôr suchšie, písčitější pôdu, ktorá je bohatá na humus. Nedarí sa jej v studených pôdach, kde veľmi ľahko môže podľahnúť rôznym chorobám. Rovnako tak ju nepestujte na mieste s vyššou nadmorskou výškou.
Aby ste sa dočkali naozaj hojnej úrody, odporúčame vám cibuľu pravidelne hnojiť. Ideálne sú hnojivá s obsahom fosforu a s nižším obsahom dusíka, s žiadnym chlórom.
Nezabúdajte na zalievanie a odburiňovaní
Samozrejme aj cibule sa musia polievať rovnako ako iné rastliny. Človek nesmie zabúdať na závlahu hlavne v časoch sucha. Rovnako tak nesmie zabúdať na odburiňovaní. Zabudnite však na odburiňovaní s pomocou chémie, tá burinu rovnako neodstráni tak dobre ako klasický motyka, ktorou sa nebojte zobrať do rúk.